Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
transform4europe
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

UŚ przekazał prezydencję VMU

23.10.2024 - 09:56 aktualizacja 23.10.2024 - 11:15
Redakcja: OO

Minął rok od momentu, gdy Uniwersytet Śląski w Katowicach, jako pierwszy z partnerów Transform4Europe, przyjął sprawowanie prezydencji w naszym uniwersytecie europejskim. Jej celem jest rozwijanie współpracy między uczelniami partnerskimi. 22 października 2024 r. podczas Strategic Assembly rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek symbolicznie przekazał prezydencję litewskiemu partnerowi – Uniwersytetowi Witolda Wielkiego, reprezentowanemu przez rektora VMU prof. Juozasa Augutisa.

Każda prezydencja wiąże się z ustaleniem najważniejszych priorytetów oraz kierunków działania sojuszu. Uniwersytet Śląski skupił się na trzech obszarach: ustaleniu statusu prawnego naszego sojuszu, współpracy z Państwowym Uniwersytetem w Mariupolu oraz promowaniu wydarzeń związanych z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024, którego UŚ jest liderem.

Podjęliśmy różne działania, zachęcając do dyskusji i wymiany informacji, aby wspólnie ustalić, jak status prawny byłby najlepszy dla naszego sojuszu jako całości, jak i każdego z partnerów z osobna. Zorganizowaliśmy bardzo owocne spotkanie w Brukseli. Zespół roboczy pod kierunkiem prof. Tomasza Pietrzykowskiego pracował intensywnie nad analizą porównawczą różnych dostępnych rozwiązań, by móc przedstawić konkretne propozycje władzom sojuszu – Executive Board. Ustalenie, jaki status prawny będzie miał sojusz Transform4Europe, jest jedną z najważniejszych decyzji, przed jakimi stoimy z naszymi partnerami.

Państwowy Uniwersytet w Mariupolu jest partnerem stowarzyszonym sojuszu. Przez miniony rok staraliśmy się wzmacniać współpracę z naszym ukraińskim partnerem. Dzięki finansowaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, zyskaliśmy możliwość udzielenia wsparcia przedstawicieli społeczności akademickiej naszego partnera, by mogli nie tylko uczestniczyć w wydarzeniach realizowanych przez Transform4Europe, ale również by mogli wziąć udział w dedykowanych im szkoleniom i kursom.

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest liderem merytorycznym konsorcjum, które otrzymało zaszczytny tytuł dla Katowic: Europejskie Miasto Nauki 2024. Było to dla nas szczególną okazją, by móc dzielić się w ramach sojuszu tym, w jaki sposób za pomocą nauki i edukacji działamy na rzecz naszego regionu, Polski i Europy. Zaproszenie dla partnerów sojuszu było i nadal jest cały czas otwarte. Podczas ceremonii wręczenia nagród w finale Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (EUCYS) wśród nagród znalazły się również nagrody Transform4Europe.

Teraz prezydencję będzie pełnić nasz partner z Litwy – Uniwersytet Witolda Wielkiego. Rektor VMU prof. Juozas Augutis przedstawił plan działań w najbliższym roku:

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie (VMU) ma zaszczyt przejąć prezydencję sojuszu Transform4Europe (T4EU) na cały przyszły rok i oferuje partnerstwu ścieżkę do umocnienia naszych wspólnych wysiłków i ambicji.

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie zaprasza wszystkich partnerów do połączenia sił skupiając się na następujących osiach: kształcenie ustawiczne, wizjonerskie i etyczne przywództwo, innowacyjne i kreatywne myślenie, a także interdyscyplinarność i inkluzywność. Poprzez wzmocnienie rozwoju kompetencji społeczności, wspieranie zaangażowania obywatelskiego i pielęgnowanie odpowiedzialności społecznej, zostanie również podkreślona doskonałość zawodowa. Pragniemy nawoływać, by na nowo rozważyć „ideę uniwersytetu” we współczesnym społeczeństwie, poprawiając jego wizjonerską i przywódczą rolę na rzecz rozwoju i wpływu na społeczeństwo. Promując ducha przedsiębiorczości opartego na innowacji i kreatywności, odniesiemy się do globalnych zagrożeń i niepewności, wyzwań środowiskowych i geopolitycznych, a także problemów kulturowych. Silne więzi oraz prowadzenie dialogu z naszymi partnerami ze środowisk biznesowych i przemysłowych oraz instytucjami kultury przyczyni się do współtworzenia różnorodnego, inkluzywnego i zjednoczonej społeczności, która docenia tożsamość każdego jej członka oraz daje wolność do wyrażania i wymieniania swoich postaw i opinii.

Wierzymy, że dzięki wspólnej pracy oraz wymianie wiedzy i doświadczeń możemy zrobić ogromną różnicę. Postrzegamy uniwersytety jako dynamiczne centra, które dają ludziom przestrzeń do poznawania się, współpracy oraz wymyślania innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na wyzwania świata. Wierzymy, że praca w tak różnorodnym środowisku partnerów – zarówno ze świata biznesu, sztuki i polityki, a także członków lokalnych społeczności – możemy przyczynić się do pozytywnej transformacji całej Europy.

przekazanie prezydencji

Przekazanie prezydencji | fot. Szymon Nawrat

return to top