Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich | Patrycja Zuber

22.04.2022 - 17:46 aktualizacja 26.04.2022 - 14:36
Redakcja: magdakorbela
Kartka z kalendarza Dzień Książki

23 kwietnia

Światowy DZIEŃ Książki i praw autorskich

Save the date with our scientists

Dnia 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Liryka jest zarezerwowana dla humanistów, a dla ścisłowców cyferki. Nieprawda! „Między gwiazdami” to tomik wierszy Patrycji Zuber, studiującej fizykę na naszym wydziale. Nie da się? Niemożliwe? Nie śniło się to filozofom? Ale fizykom już tak!

Patrycja Zuber

Fot. archiwum prywatne Patrycji Zuber

Patrycja Zuber


studentka kierunku Fizyka

📖 „Moją pasją jest wolność w ekspresji. Trzeba bowiem chcieć i umieć być w całości, nawet jeżeli całością oddamy się nicości. Odkąd pamiętam maluję obrazy za pomocą słów, w których tonę”. Taka właśnie notka biograficznie widnieje z tyłu mojej książki.
 
📖 Mówiąc już mniej poetycko, od zawsze byłam ciekawa świata i nigdy nie rezygnowałam z nauki. Uważam wręcz, że jest ona ogromną częścią samorozwoju, codziennego życia, a ponadto pozwala zrozumieć to, co nas otacza. Jak jednak mogę pisać o świecie nie znając świata? Gdy byłam mała wychodziłam często z tatą na garaż oglądać gwiazdy. Nie było to trudne, wystarczyło otworzyć okno i wyskoczyć przez parapet zwinnie, zanim mama zauważyła, jak bardzo szyby zostały w trakcie przeskoku popalcowane.
 
📖 Następnie usiąść pod wiśnią, która rosła w naszym ogrodzie i przypatrywać się nieskończoności… A to były dopiero początki zamiłowania do fizyki – czyste piękno. Od programów „Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem”, po faktyczne realizowanie pracy licencjackiej związanej bezpośrednio z układami podwójnymi czarnych dziur oraz ich obserwacją w detektorach LIGO pod czujnym okiem mojej Pani promotor, dr Aleksandry Piórkowskiej-Kurpas, mogę śmiało powiedzieć, że to dopiero początek (liczę, że jak najdłuższej) mojej historii z tą dziedziną.
 
📖 Zwykle byłam typem humanisty, więc często śmiem żartować, że proces realizowania tych marzeń działa trochę jak per aspera ad astra („przez ciernie do gwiazd”) – w przenośni i dosłownie – jedno jest jednak pewne… Warto. Sądzę, że gdyby nie fizyka, nie byłabym w miejscu, w którym jestem teraz i polecam ten kierunek każdemu, kto także ciekaw jest „co”, „dlaczego” i „jak” działa.
 
📖 Może pisałam wiersze od dawna, ale gdybym nie poznała świata choć trochę bardziej, to wątpię, że podzieliłabym się swoimi wypocinami z szerszym gronem, organizowała spotkania autorskie, a co dopiero planowała kolejne projekty, przy czym śmiało mogę zapowiedzieć, że drugi właśnie jest w trakcie realizacji
 
📖 Na świat natomiast nie spojrzałabym – a już na pewno nie takim okiem – gdyby nie fizyka. Dziękuję za tę możliwość. Dziękuję za wsparcie.
  Nigdy nie bójcie się realizować marzeń i nigdy w siebie nie wątpcie. Świat naprawdę potrafi emanować pełną skalą barw, nawet w najgorszych momentach, czasami naprawdę wystarczy w to uwierzyć.

return to top