Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Kartka z kalendarza – Dzień bezpiecznego Internetu

18.02.2022 - 14:32, aktualizacja 18.02.2022 - 14:37
Redakcja: magdakorbela

Save the date with our scientists

𝐊𝐚𝐫𝐭𝐤𝐚 𝐳 𝐊𝐚𝐥𝐞𝐧𝐝𝐚𝐫𝐳𝐚 📆 9 lutego – Dzień Bezpiecznego Internetu/ 📆 9 February – Safer Internet Day
🇬🇧 Read in English – Safer Internet Day
🌐 W tym miejscu mogłoby być ostrzeżenie, np. “Uważaj, jakie odwiedzasz strony”, “Nie podawaj swoich danych”, etc. Ale czy nie słyszymy takich napomnień codziennie? Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu swoją historią dzieli się mgr inż. Tomasz Wesołowski:
whatsapp1
🌐 Prawdziwa historia pewnej kradzieży
Internet daje dużo możliwości – ale także zawiera wiele niebezpieczeństw. Zdjęcia prezentują typową próbę oszustwa na OLX przez Whatsapp – takie wiadomości dostaję regularnie.
Śmieję się z nich, jak widzicie, żartuję z karykaturalnego języka oszustów. Zastanawiam się, jak ktoś może dać się na to nabrać???
🌐 Przecież mnie nie nabiorą!!! Jestem świadomym internautą, nie jestem głupi, nie ze mną takie numery!!!
🌐 Jest 22:30, całą rodziną oglądamy film, wibruje telefon, „Twoja transakcja na 8 zł została zrealizowana”. Ok, pewnie coś na karcie z tego dnia. Minutę później wibracja, powiadomienie „Twoja transakcja na 12 zł została zrealizowana”. Kolejna minuta, kolejne powiadomienie, tym razem 9 zł. Hę? Rozglądam się dookoła i pytam „kupujecie teraz coś?” – „nie!”. Kolejne powiadomienie, kolejne 11 zł, później 8, 9, 12, …. Co jest? W końcu myśl, najpierw gdzieś cichutko z tyłu głowy, ale w ułamku sekundy wrzeszcząca. Ciśnienie rozrywające czaszkę, panika – KTOŚ KRADNIE KASĘ Z MOJEGO KONTA!!! Kolejne powiadomienia, zaczyna się wyścig, by ocalić resztę pieniędzy przed złodziejami. Ręce się trzęsą, pieniądze znikają, w końcu udaje się je przerzucić, powiadomienie „Nie masz wystarczającej kwoty na koncie” – ostatnia transakcja oszustom się nie udała, rezygnują.
🌐 Cała historia miała miejsce w okolicach Bożego Narodzenia, kupując prezenty online, żona nie zauważyła, że ktoś podszył się pod stronę sklepu i ukradł dane karty debetowej. Co najważniejsze towar dotarł, a złodzieje odczekali kilka dni. Najpierw próbowali większe kwoty, ale zadziałał limit. Gdyby zaczęli godzinę później – spalibyśmy i straty byłyby dużo większe.
🌐 Ty też myślisz, że jesteś ostrożny, korzystając z Internetu?
🌐 Że Ciebie to nie dotyczy?
Bzzzzzzzz… bzzzzzzzz….
A co ten telefon tak Ci wibruje?
„Twoja transakcja …”
return to top