Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
logo Konkurs Chemiczny

Podsumowanie XVI Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego

Laureaci trzech pierwszych miejsc:

  1. Bartosz Norek – Liceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach
  2. Olaf Bokas-Pudelski – V LO im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu
  3. Kordian Fuksa – VII LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

Nagrodzeni nauczyciele

  1. Agata Zegar II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
  2. Dominika SadowskaLiceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach

391
Liczba uczestników
12
Liczba województw
103
Liczba szkół
21
Liczba finalistów

Podsumowanie

| tekst: dr hab. Barbara Feist, prof. UŚ|
W dniu 20 marca 2023 roku zakończył się kolejny, już XVI Ogólnopolski Konkurs Chemiczny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Była to sesja finałowa, podczas której uczniowie skupili się nad wykrywaniem soli oraz substancji organicznych w próbkach, stosując do tego odpowiednie reakcje charakterystyczne.
Organizatorami Konkursu byli: Instytut Chemii, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Oddział Katowicki Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Patronat nad Konkursem objęli: Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Danuta Stróż oraz Dyrektor Instytutu Chemii – prof. dr hab. Robert Musioł.

Organizowanie Konkursu ma na celu zwiększenie zainteresowania młodzieży naukami ścisłymi i doświadczalnymi, w tym przypadku chemią. Zainteresowanie wydarzeniem, jak co roku było spore. Ostatecznie do pierwszej, pisemnej części Konkursu przystąpiło w dniu 8 marca 2023 roku 391 uczniów ze 103 szkół licealnych, technicznych oraz podstawowych. Reprezentowali w sumie 63 miejscowości z 12 województw (Podlaskie, Śląskie, Pomorskie, Mazowieckie, Małopolskie, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskie, Łódzkie, Dolnośląskie, Lubelskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie).

W części pisemnej Konkursu, która odbyła się w formie on-line, uczniowie rozwiązywali zadania testowe z zakresu chemii na poziomie szkoły średniej. Arkusz konkursowy składał się z 45 pytań testowych obejmujących ogólną wiedzę chemiczną oraz proste zadania obliczeniowe. Kilka pytań dotyczyło wygłoszonego na wstępie przez dra Marka Matusska ciekawego wykładu pt. „Reakcje sprzęgania jako narzędzie syntetyczne w tworzeniu nowych wiązań C-C oraz C-heteroatom”. Do finału dopuszczono 20 najlepszych uczestniczek i uczestników eliminacji. Zadania z części finałowej uczestnicy rozwiązywali w laboratorium Instytutu Chemii. Przed ogłoszeniem wyników końcowych i rozdaniem nagród, wszyscy Goście zostali zaproszeni na obiad.

Nagrody otrzymali zarówno laureaci jak i finaliści Konkursu. Fundatorami nagród byli: SYNTHOS S.A. – główny sponsor Konkursu, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Chemii UŚ oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne. Nagrodami były karty podarunkowe na zakup sprzętu elektronicznego. Nagrodzeni zostali również nauczyciele (opiekunowie laureatów).

Laureatami trzech pierwszych miejsc byli:
1. Bartosz Norek – Liceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach
2. Olaf Bokas-Pudelski – V LO im. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu
3. Kordian Fuksa – VII LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
Nagrodzeni zostali także nauczyciele:
1. Agata Zegar – II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
2. Dominika Sadowska – Liceum Ogólnokształcące Filomata w Gliwicach

Gratulujemy Laureatkom i Laureatom oraz Finalistkom i Finalistom naszego Konkursu, a także Nauczycielom chemii za zmotywowanie i zainteresowanie swoich uczniów niełatwym przedmiotem, jakim jest chemia.

Zapraszamy do udziału w XVII edycji Konkursu już za rok.


Galeria zdjęć

return to top