Czas na krótką relację z warsztatów organizowanych w ramach Szkoły sezonowej dla doktorantów oraz studentów pt. „Science for a Sustainable Now and Future” (https://us.edu.pl/event/szkola-sezonowa-dla-doktorantow-oraz-studentow-science-for-a-sustainable-now-and-future/), które odbyły się w dniach 8-9 kwietnia .
Zaczęliśmy od prezentacji dr inż. Marcina Libery, dyrektora SPIN-Lab, dzięki której nasi uczestnicy zapoznali się z historią Centrum oraz z możliwościami zastosowania mikroskopii m.in. w przemyśle oraz medycynie. Następnie zespół specjalistów przeprowadził warsztaty, które pozwoliły uczestnikom na zapoznanie się z możliwościami naszej aparatury.
Blok poranny skupił się na mikrotomografii komputerowej oraz skaningowej mikroskopii elektronowej. W trakcie tego bloku uczestnicy mieli okazję sprawdzić w mikroskopie SEM jak wygląda ziarno pszenicy w powiększeniu x5k, a nawet x10k, oraz przeprowadzić dokładną analizę elementarną skały ferrogabro. Z kolei w mikrotomografii uczestnicy zobaczyli strukturę wewnętrzną gałązki, pszenicy oraz stworzyli model trójwymiarowy obu obiektów.
Blok popołudniowy skupił się na transmisyjnej mikroskopii elektronowej oraz mikroskopii konfokalnej. Podczas warsztatów z TEM omówiono działanie mikroskopu, podstawy preparowania próbek oraz uczestnicy mieli okazje spróbować swoich sił w obsłudze mikroskopu pod okiem naszej specjalistki.
W trakcie warsztatów z mikroskopii konfokalnej uczestnicy poznalai ciekawe możliwości zastosowania tej techniki oraz wykorzystania fluorescencji, następnie zostały przeprowadzone warsztaty praktyczne, gdzie uczestnicy mieli okazje zmierzyć się z naszą aparaturą.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz Szkole sezonowej za współorganizację. Czekamy na kolejne wspólne projekty.