Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab

Wizyta Klastra Medycznego w SPIN-Lab

18.04.2024 - 12:29 aktualizacja 18.04.2024 - 13:46
Redakcja: marcin libera 198289

Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab miały zaszczyt gościć Klaster MedSilesia w ramach inspirującej inicjatywy „MedSilesia – Nauka dla Biznesu”. Podczas wizyty studyjnej, która odbyła się 12 marca 2024 roku, mieliśmy okazję między innymi zaprezentować wybrane obszary naukowo-badawcze rozwijane w Uniwersytecie i możliwości aparatury zgromadzonej w Centrum. Podczas zwiedzania laboratoriów nasi partnerzy biznesowi ze Śląskiej Sieci Wyrobów Medycznych mieli okazję również zobaczyć realizację pomiarów materiałów biomedycznych z wykorzystaniem mikroskopów i tomografów.

W trakcie prezentacji SPIN-Lab skupiliśmy się na wyzwaniach, jakie stawia przed nami szeroko rozumiana medycyna, oraz na wartościach dodanych z wykorzystania zróżnicowanych technik mikroskopowych do obrazowania materii miękkiej. Prezentacja metod pomiarowych koncentrowała się na możliwości korelowania mikroskopii świetlnej z mikrotomografią rentgenowską i mikroskopią elektronową sprzężoną z analizą spektroskopową do obrazowania struktury próbek w skali nanometrycznej. Podkreślono również znaczenie analizy obrazu i tworzenia korelacji struktury ze składem chemicznym materii oraz komplementarność metod niedestrukcyjnych i destrukcyjnych w tworzeniu wizualizacji trójwymiarowych.

Rozmowy prowadzone w Centrum obejmowały również kwestie zasad współpracy podmiotów gospodarczych i zespołów naukowych z Uniwersytetem, w szczególności w zakresie świadczenia usług naukowo-badawczych. Przedstawiono całe spektrum możliwych form i zakresów współpracy w obszarach dotyczących medycyny.