W ramach inicjatywy Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w paśmie Miasto-Region-Akademia, zapraszamy na warsztaty mikroskopowe organizowane przez Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN-Lab.
Zrozumienie czynników wpływających na zachowanie materii na podstawie obrazów interpretowalnych przez ludzkie oko to jedno z kluczowych działań badawczych wspierających rozwój ludzkości. Dzięki postępowi technik mikroskopowych możemy rejestrować budowę materii z precyzją atomową oraz badać wieloparametrowe powiązania właściwości z budową na poziomie molekularnym.
Warsztaty mają na celu przybliżenie uczestnikom możliwości integracji wyników różnych badań mikroskopowych, co pozwoli odkrywać szczegóły budowy materii i korelować je z naukowymi oraz praktycznymi zastosowaniami. Tematyka warsztatów koncentruje się na najnowszych trendach badawczych w zakresie biologicznej materii miękkiej (inżynieria biomedyczna, medycyna) oraz organiczno-nieorganicznej materii inżynierskiej (motoryzacja, energetyka).
Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z technikami obrazowania, takimi jak: mikroskopia konfokalna, rentgenowska, skaningowa mikroskopia elektronowa oraz transmisyjna mikroskopia elektronowa. Wykłady poprowadzą naukowcy z ośrodków zagranicznych oraz technicy z Polski i zagranicy, obsługujący nowoczesne mikroskopy.
Naszym celem jest połączenie teorii z praktyką w ramach mikroskopii korelacyjnej, skoncentrowanej na zdefiniowanych obszarach badawczych: biologicznej materii miękkiej oraz organiczno-nieorganicznej materii inżynierskiej.
Chętnych zapraszamy do wysyłania zgłoszeń na adres: cmbm-spinlab@us.edu.pl
Do zobaczenia w SPIN-Lab!