Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE

Powołanie Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE

02.12.2021 - 11:49 aktualizacja 26.01.2022 - 12:19
Redakcja: OO
Tagi: IGF, porozumienie

Cztery ośrodki naukowe nawiążą współpracę w celu powołania Śląskiego Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE. Nowatorska jednostka będzie łączyć naukę oraz dydaktykę: Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego (NASK). Umowa zostanie podpisana 6 grudnia 2021 roku o godz. 16.30 podczas Szczytu Cyfrowego ONZ. Dokument będą sygnować: rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor PŚ prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor UE prof. dr hab. Celina Olszak oraz dyrektor NASK Wojciech Pawlak.

Zakres współpracy naukowej (wspólne projekty badawcze) oraz dydaktycznej (studia podyplomowe, a z czasem także wykłady dla studentów) obejmie takie zagadnienia, jak: cyberbezpieczeństwo, LegalTech, FintTech, Digital Economy, AI (sztuczna inteligencja), blockchain, identyfikacja elektroniczna. Dzięki temu zajęcia na Wydziale Prawa i Administracji UŚ poświęcone np. aspektom prawnym AI będą mogły być wzbogacone wykładami naukowców z Politechniki Śląskiej na temat ujęcia technologicznego AI oraz prelekcjami specjalistów z NASK w zakresie certyfikacji AI i jego wykorzystania w przeciwdziałaniu atakom w cyberprzestrzeni.

Centrum zamierza także działać na rzecz wprowadzania nowych technologii na uczelniach oraz uczyć studentów korzystania z nich. Studenci Wydziału Prawa i Administracji będą mogli rozwijać się w zakresie kodowania umów w smart contract, poznają także zagadnienia związane z zagrożeniami uzależnienia od internetu. Studenci Politechniki natomiast będą mogli zapoznać się z prawnymi aspektami dotyczącymi technologii i ograniczeń z tym związanych, a także dowiedzieć się, jak aplikacje mogą wpływać negatywnie na dzieci.

Działalność Centrum będzie opierać się na doświadczeniu profesjonalistów na rynku, niekoniecznie naukowców. Edukacja zostanie wzbogacona o aspekty praktyczne i ujęcie biznesowe.

Nowo utworzona jednostka połączy interdyscyplinarną naukę, technologię, środowisko akademickie oraz biznes. Centrum ma być dostępne dla wszystkich studentów równocześnie, w związku z tym swoją działalność wiąże głównie z funkcjonowaniem w cyberprzestrzeni.

osoba podpisująca dokument, zbliżenie na dłoń