Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych CYBER SCIENCE

Zaproszenie | Szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa

28.02.2022 - 08:27 aktualizacja 11.03.2022 - 15:24
Redakcja: OO

Szanowne Koleżanki i Koledzy Akademicy,

Bezceremonialny i gwałtowny atak Rosji na Ukrainę wywołał w ostatnich dniach, nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych państwach NATO zmasowany atak cybernetyczny na infrastrukturę krytyczną, a także na systemy informatyczne portali komunikacyjnych, strony podmiotów publicznych, pocztę elektroniczną. Tylko w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę Polska odpierała ok. 30 tys. ataków cybernetycznych dziennie. Wszyscy doświadczamy działań, które dotychczas wydawały się niemożliwe, wręcz z obszaru science fiction. Także my, funkcjonujący w środowisku akademickim, powinniśmy zwracać uwagę na podejmowane ataki i negatywne działania w środowisku cyfrowym oraz chronić nasze zasoby informacyjne.

W grudniu 2021 roku Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz NASK utworzyły wspólne Centrum Cyber Science podejmujące badania naukowe, a także aktywności dydaktyczne związane m. in. z cyberprzestrzenią.

W porozumieniu z Rektorami uczelni oraz Dyrektorem NASK, w trybie nadzwyczajnym – tym niemniej koniecznym – organizujemy dla wszystkich zainteresowanych pracowników uczelni szkolenie z podstaw cyberbezpieczeństwa.

Szkolenie (w wymiarze 60 min.) poprowadzą dr hab. inż. Paweł Kasprowski oraz dr inż. Adrian Kapczyński z Politechniki Śląskiej.

Zakres szkolenia:

• Co to jest cyberatak i rodzaje cyberataków
  • Cyberataki na infrastrukturę i na instytucje pożytku społecznego (banki, urzędy)
    • Jak zwykły obywatel może się przygotować na takie ataki?
  • Ataki na prywatne osoby – phishing
    • Jak rozpoznawać i unikać phishingu?
  • Ataki wykorzystujące nieostrożność użytkownika
    • Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?
  • Szerzenie dezinformacji (Fake News)
    • Jak rozpoznać Fake News’a, jak reagować, jak nie reagować?
  • Podsumowanie: najsłabsze ogniwo to człowiek…

Termin szkolenia:

Wtorek 1 marca 2022 r. godz. 17.00 na platformie ZOOM

Link do szkolenia:

Serdecznie zapraszamy do udziału

W imieniu Centrum Cyber Science:

Dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski)
Dr hab. inż. Paweł Kasprowski, prof. PŚ (Politechnika Śląska)
Dr hab. Rafał Żelazny (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach)
Mec. Maciej Groń (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa)

napis Security

fot. Pexels