Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

24.05.2021 - 08:00 aktualizacja 02.03.2022 - 14:18
Redakcja: Maciej Bisaga

Szanowni Państwo,

z ogromną radością przekazuje informację o kolejnym sukcesie naukowców WNP, dotyczącą właśnie rozstrzygniętego konkursu NCN dotyczącego wniosków złożonych w konkursach OPUS 20, PRELUDIUM BIS 2, SONATA 16.

Na 19 projektów przyznanych dla całego Uniwersytetu Śląskiego, jako Wydział otrzymaliśmy dofinansowanie dla 9 projektów w tym 6 projektów Opus, 2 projektów Preludium Bis i 1 projektu Sonata, z czego dla Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska zostało przyznanych 5 projektów, a dla Instytutu Nauk o Ziemi 4 projekty.

OPUS

Wpływ metod rekultywacji terenów zdegradowanych i scenariuszy odnowienia pokrywy roślinnej na różnorodność funkcjonalną, sekwestrację węgla i retencję wody w nowych ekosystemach

Projekt złożony w konsorcjum.

Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Marcin Pietrzykowski -Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Wydział Leśny

Kierownik projektu ze strony UŚ:  dr hab. Edyta Sierka, prof. UŚ – IBBiOŚ

Wartość projektu: 1 011 380 zł

Zmienność wewnątrzgatunkowa cech funkcjonalnych leśnych roślin zielnych: źródła i konsekwencje

Projekt złożony w konsorcjum.

Kierownik projektu:  dr hab. inż. Andrzej Mariusz Jagodziński – Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk

Kierownik projektu ze strony UŚ : dr hab. Gabriela Woźniak prof. UŚ- IBBiOŚ

Wartość projektu: 1 999 992 zł

Badania molekularne wpływu grzybowych patogenów roślin na wybrane bakterie endofitczne wykazujące aktywność biologiczną

Kierownik projektu:  dr hab. Katarzyna Hupert-Kocurek- IBBiOŚ

Wartość projektu: 1 047 560 zł

PRELUDIUM BIS

Metatranskryptomiczna analiza aktywności bakterii wspomagających fitoremediację gleby skażonej węglowodorami ropopochodnymi.

Kierownik projektu:  dr Tomasz Płociniczak- IBBiOŚ

Wartość projektu: 540 736 zł

Ewolucja sekwencji powtarzalnych DNA w genomach Brachypodium (Poaceae)

Kierownik projektu:  dr hab. Bożena Anna Kolano- IBBiOŚ