Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zaproszenie do V edycji Quarry Life Award 2021!

20.09.2021 - 08:03 aktualizacja 02.03.2022 - 14:15
Redakcja: Maciej Bisaga

Ruszyła kolejna, 5. edycja międzynarodowego konkursu przyrodniczego Quarry Life Award organizowanego przez HeidelbergCement i Grupę Górażdże 

Już po raz piąty Grupa Górażdże, wchodząca w skład koncernu HeidelbergCement zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu Quarry Life Award – naukowo-edukacyjnego przedsięwzięcia, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych. W przyszłym roku należące do koncernu kopalnie odkrywkowe ponownie otworzą się na badania, a studenci i naukowcy oraz wszyscy pasjonaci przyrody w 25 krajach otrzymają niepowtarzalną szansę wzięcia udziału w projekcie, który w realny sposób przyczynia się do zwiększenia wartości ekologicznej oraz edukacyjnej miejsc wydobycia surowców mineralnych.

 

QLA – poznaj zasady

Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie, studenci naukowcy, organizacje pozarządowe i społeczności lokalne mogą zgłaszać swoje propozycje projektów w jednej z sześciu kategorii. W ramach grupy tematycznej „projekty badawcze” (skierowanej głównie do środowisk akademickich, naukowców, specjalistów/ekspertów  i organizacji pozarządowych) wyszczególniono następujące kategorie:

  • „Zarządzanie bioróżnorodnością”
  • „Badania nad gatunkami i siedliskami”
  • oraz “Ponad granicami kopalń”.

Natomiast w ramach drugiej grupy tematycznej  „projekty społeczne” (skierowanej do wszystkich zainteresowanych, a zatem: uczniów i nauczycieli, studentów, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, osób prywatnych) można zgłaszać propozycje w takich kategoriach, jak: 

  • „Bioróżnorodność i edukacja”,
  • „Relacje kopalni z lokalną społecznością”
  • oraz „Rozwiązania przyrodnicze ” .

 

W pierwszym etapie – w terminie do 18 listopada 2021 roku – organizatorzy przyjmują zgłoszenia, nadsyłane indywidualnie lub zespołowo na stronie internetowej www.quarrylifeaward.com.  W kolejnym – do 16 grudnia br. jury krajowe wybierze sześć projektów, które w następnym etapie (w terminie od stycznia do  września 2022 r.) będą realizowane w kopalniach. Rozstrzygnięcie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się jesienią 2022 roku.


QLA w Polsce

W Polsce organizatorem konkursu jest należąca do koncernu HeidelbergCement Grupa Górażdże. Do udziału w nowej edycji zostały wyznaczone cztery kopalnie kruszyw naturalnych: KSM „Ruda” (woj. śląskie), KSM Malerzowice (woj. opolskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” i KSM Rakowice (woj. dolnośląskie). Szczegółowe informacje na temat kopalni uczestniczących w konkursie można znaleźć na stronie:  www.quarrylifeaward.pl/partycypujace-kopalnie

 

Dlaczego warto?

Do udziału w poprzedniej edycji – Quarry Life Award 2018 – na całym świecie zgłoszono ponad 390 projektów. Przesyłając swoją propozycję, uczestnicy otrzymują niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach, które zwykle pozostają niedostępne dla osób postronnych. Dzięki udziałowi w konkursie, przyrodnicy mogą także wykorzystać swoją wiedzę w praktyce oraz nabyć wiele nowych umiejętności, które przydadzą się im w przyszłej karierze zawodowej. Ponadto na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Na szczeblu krajowym jury wyłoni dwa najlepsze projekty – jeden w grupie projektów badawczych oraz drugi w grupie projektów społecznych, których autorzy  otrzymają nagrody w wysokości 5 000 euro każdy. Jednocześnie wszystkie projekty będą indywidualnie oceniane przez międzynarodowe jury i powalczą o nagrody w konkursie międzynarodowym. Najlepsze projekty z każdej z sześciu kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro. Natomiast projekt uznany przez jury międzynarodowe za najlepszy w czwartej edycji otrzyma 30 000 euro! Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się jesienią 2022 roku. 

 

Zachętą do udziału w konkursie może być również ogromny sukces przyrodników z Towarzystwa Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia, którzy wygrali drugą międzynarodową edycję. Nagroda główna w wysokości 30 000 euro została wówczas przyznana polskiemu zespołowi za projekt ochrony płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”.

 

Wszystkie szczegóły dotyczące warunków i zasad udziału w Konkursie, opisy kopalń uczestniczących w projekcie, a także archiwa projektów realizowanych w poprzednich edycjach dostępne są na stronie: www.quarrylifeaward.com 

 

 

Grupa Górażdże jest liderem na polskim rynku cementu i jednym z największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, lider światowego rynku kruszyw i jeden z największych na świecie producentów cementu oraz  innych materiałów budowlanych. Spółki Grupy Górażdże zatrudniają obecnie ok. 1300 pracowników.

 

Kontakt:

Małgorzata Dąbrowska – koordynator konkursu QLA z ramienia Grupy Górażdże

E-mail: malgorzata.dabrowska@gorazdze.pl, Tel.: 77 777 81 06, 601 09 68 79

return to top