Szkoła Genomiki, organizowana przez członków Zespołu Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin, Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, miała na celu otwarcie młodych naukowców na aktualne wyzwania i możliwości, jakie niesie ze sobą genomika i nowoczesne metody edycji genomu, takie jak CRISPR/Cas. Tematyka ta, choć obiecująca rozwiązania wielu współczesnych problemów, pozostaje w centrum gorących debat i zmian legislacyjnych w Parlamencie Europejskim.
Koordynatorką i inicjatorką wydarzenia była dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ. Organizacja wydarzenia wpisywała się w cele badawcze realizowane przez Zespół Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin (ZGiGFR), którym kieruje, ale także w działania Centrum Badawczego Nowych Technik Genomowych, które powstało z inicjatywy jego Dyrektora dr hab. Marka Marca, prof. UŚ, członka Zespołu GiGFR
Eksperci światowej klasy
Integralną częścią wydarzenia były wykłady prowadzone przez wybitnych ekspertów w dziedzinie genomiki i edycji genomu:
- Dr Hana Simková z Institute of Experimental Botany, Czech Academy of Science, w Czechach, której badania koncentrują się na mapowaniu optycznym, organizacji genomu roślin, cis-regulacyjnych elementach jęczmienia i ewolucji loci rRNA w trybie Triticeae (Autorka ponad 120 publikacji, m.in. w Nature, h-index=43).
- Dr Goetz Hensel, kierujący Centre for Plant Genome Engineering na Heinrich Heine University w Düsseldorfie, specjalista w zakresie technologii CRISPR/Cas, rozwoju chloroplastów oraz genów związanych z architekturą roślin (Autorka ponad 120 publikacji, m.in. w Cell, h-index=40).
Oboje prelegenci są uznanymi autorytetami w swoich dziedzinach, z imponującymi osiągnięciami naukowymi – od przełomowych publikacji po prestiżowe nagrody.
Warsztaty, wystawa i edukacja młodzieży
Uczestnicy mieli również okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach laboratoryjnych prowadzonych przez Zespół Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin Uniwersytetu Śląskiego. Program warsztatów obejmował nowoczesne techniki analizy genomu, dając młodym naukowcom praktyczne doświadczenie w zastosowaniu narzędzi CRISPR/Cas i bioinformatyki.
W ramach wydarzenia zorganizowano także wystawę materiałów dydaktycznych poświęconą genomice i nowym technikom genomowym, która przyciągnęła uwagę uczestników swoją wartością edukacyjną i merytoryczną.
Zwieńczeniem Szkoły był 22 listopada – dzień dedykowany młodzieży szkolnej. W programie znalazły się warsztaty oraz wykład wprowadzający młodych adeptów nauki w świat genomiki.
Szkoła Genomiki i Nowych Technik Genomowych była wyjątkową okazją do zdobycia wiedzy od światowej klasy ekspertów, rozwijania umiejętności praktycznych oraz poszerzania horyzontów naukowych w dynamicznie rozwijającym się obszarze genomiki. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, wykładowcom i organizatorom za zaangażowanie, które uczyniło to wydarzenie niezapomnianym!
Program przedstawiał się następująco:
18 November 2024 (Monday)
9:00 – 10:00 Dr. Hana Simkova: „A 3C View of a 3D Genome: Hi-C Technique to Study 3D Genome Organisation” [B-204]
11:00 – 16:00 – Workshop: „Fundamentals of Plant Genomics and Its Importance in Understanding Plant Response to Climate Change”, MSc Ewa Sybilska [B-210]
19th November 2024 (Tuesday)
9:00 – 10:00 – Dr. Hana Simkova: „How to Find Genomic Elements Controlling Gene Transcription” [B-204]
11:00 – 16:00 – Workshop: „Utilizing Reverse Genetics (TILLING) in Functional Genomics”, Dr. Miriam Szurman-Zubrzycka [B-210]
20th November 2024 (Wednesday)
9:00 – 10:00 – Dr. Goetz Hensel: „Genome Editing of Crops: Current Status, Challenges, and Prospects” [B-204]
11:00 – 16:00 – Workshop: „Practical Applications of CRISPR-Cas9 Technology in Plant Genetics”, Dr. Monika Gajecka [B-210]
21st November 2024 (Thursday)
9:00 – 10:00 – Dr. Goetz Hensel: „CRISPR/Cas-Based Approaches to Alter Stress Tolerance in Barley” [B-204]
11:00 – 16:00 – Workshop: „Bioinformatic Analysis of Transcriptome Sequencing Data”, MSc. Hubert Matkowski [B-210]