Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dr Barbara Wójcikowska - indywidualna działalność badawcza

Temat badawczy: Rola sygnalizacji auksynowej w procesach regeneracyjnych u Arabidopsis thaliana.

Badania dotyczą identyfikacji i funkcjonalnej analizy czynników genetycznych i epigenetycznych związanych z sygnalizacją, syntezą oraz transportem hormonu roślinnego – auksyny.

Modelem w prowadzonych badaniach jest Arabidopsis thaliana. Badania skupiają się wokół genów kodujących: czynniki transkrypcyjne, szczególnie z rodziny AUXIN RESPONSE FACTOR, Aux/IAA, oraz białka związane z formowaniem się wiązek przewodzących. Układami badawczymi zmierzającym do poznania funkcji ww. genów są procesy: kanalizacji auksyny, czyli regeneracji wiązek przewodzących oraz somatycznej embriogenezy prowadzący do wytworzenia w warunkach kultury in vitro zarodków rozwijających się w rośliny.

Samoorganizujące się tworzenie kanałów transportujących auksyny tzw. mechanizm kanalizacji auksyny jest kluczowy dla procesów rozwojowych, takich jak np. indukcja organogenezy, embriogenezy, rozgałęziania pędów, tworzenia tkanki naczyniowej. Jest to niezwykły przykład komunikacji międzykomórkowej obejmującej sygnalizację hormonalną i skoordynowane zmiany biegunowości tkanek. Proces somatycznej embriogenezy stanowi system klonalnego rozmnażania roślin dlatego poznanie molekularnych czynników kontrolujących proces tranzycji embriogeniczny, ma znaczenie praktyczne w biotechnologii roślin.

Zatem badania skupiają się na poznaniu molekularnego mechanizmu kontrolującego tworzenie kanałów transportujących auksynę i indukcję SE, która zachodzi w wyniku traktowania tkanek auksyną, a w analizach stosowane są narzędzia genetyki, genomiki, epigenomiki oraz techniki kultur in vitro roślin.

 

Słowa kluczowe:

  • Sygnalizacja auksynowa
  • Regeneracja w kulturze in vitro
  • Transkryptomika
  • Epigenetyka
return to top