Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

Zespół Biochemii i Genetyki Mikroorganizmów

Temat badawczy: Biodegradacja/biotransformacja farmaceutyków, badania toksykologiczne oraz mechanizmy biokontroli

Zespół Biochemii i Genetyki Mikroorganizmów zajmuje się badaniem mechanizmów degradacji, transformacji i biosorpcji farmaceutyków występujących jako zanieczyszczenie środowiskowe. W ramach badań Zespół poszukuje realnych rozwiązań problemu leków w środowisku. Badania te realizuje w ramach przyznanych projektów badawczych, takich jak „Wpływ immobilizacji na aktywność metaboliczną oraz wrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne wybranych szczepów bakterii zdolnych do ich rozkładu” (NCN, OPUS), „Opracowanie preparatu zwiększającego wydajność usuwania zanieczyszczeń organicznych ze ścieków na drodze biodegradacji i biosorpcji” (MEiN, „INKUBATOR INNOWACYJNOŚCI+)  oraz „Preparat stymulujący degradację niesteroidowych leków przeciwzapalnych w oparciu o immobilizowane na naturalnym nośniku szczepy bakterii” (NCBiR, Tango IV).

Ponadto Zespół planuje złożyć kolejne projekty badawcze i badawczo-rozwojowe. Realizacja projektów naukowych jest dla Zespołu punktem wyjścia do podjęcia współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu komercjalizacji zdobytych wyników i doświadczeń. Ponadto Zespół we współpracy z Profesor Marja Tiirola z University of Jyväskylä (Finland) realizuje badania związane z opracowaniem technologii półprzewodnikowej do wysokowydajnej prezentacji białek i analizy powinowactwa. Badania Zespołu związane są również z identyfikacją mechanizmów biokontroli oraz podłoża genetycznego tych procesów. Realizacja tego nurtu badań finansowana jest w ramach projektu „Badania molekularne wpływu grzybowych patogenów roślin na wybrane bakterie endofityczne wykazujące aktywność biologiczną” (NCN, OPUS).

Słowa kluczowe:

• biodegradacja