Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zespół Biologii Komórki Roślinnej

Temat badawczy: Rola symplastu i apoplastu podczas morfogenezy roślin in vivo i in vitro

Morfogeneza to proces biologiczny, który powoduje, że komórka, tkanka lub organizm kształtują się zgodnie z genetycznym „wzorem” i warunkami środowiskowymi. Procesy rozwojowe u roślin mają ścisły związek z procesami różnicowania i regeneracji w obrębie tkanek i komórek.

Prowadzone badania mają na celu poznanie różnych aspektów związanych z morfogenezą roślin (na poziomie komórkowym, tkankowym i całego organu) zarówno w warunkach in vitro, jak i in vivo. Obiektami badawczymi będą m.in.: A. thaliana, F. esculentum, F. tataricum, B. distachyon, B. stacei, B. hybridum, D. carota, C. pepo, S. lycopersicum. Celem badań będzie analiza składu chemicznego ściany komórkowej podczas różnicowania komórek oraz komunikacji symplastowej.

Badania te będą prowadzone m.in. z wykorzystaniem metod immunocytochemicznych na poziomie mikroskopu świetlnego oraz elektronowego. Analiza komunikacji symplastowej będzie prowadzona z wykorzystaniem fluorochromów, dekstranów i GFP. Dodatkowo przeprowadzone zostaną badania interakcji nanocząstek srebra o różnej średnicy z komórkami kalusa morfogennego gryki tatarki.

Ponadto zostaną przeprowadzone badania dotyczące tworzenia tkanki waskularnej i jej regeneracji w zranionych pędach roślin. Ważną rolę odgrywają tutaj zarówno hormony roślinne – auksyny, jak i komunikacja międzykomórkowa i odpowiedź poszczególnych komórek na auksynę. Celem badań jest znalezienie odpowiedzi na pytanie w jaki sposób indywidualne komórki dostrzegają znajdujące się często w dużych odległościach źródła auksyny i z pomocą jakich mechanizmów białko PIN przemieszcza się na odpowiednią stronę komórki oraz ustalenie, który ze znanych hormonalnych szlaków sygnałowych odgrywa kluczową rolę w regeneracji tkanki waskularnej w obszarach uszkodzonych nacięciem.

 

Słowa kluczowe:

  • auksyna
  • komunikacja symplastowa
  • ściana komórkowa
  • różnicowanie komórek
  • morfogeneza roślin

Skład zespołu:

  1. Dr Ewa Mazur – lider zespołu
  2. Prof. dr hab. Ewa Kurczyńska
  3. Dr Anna Milewska-Hendel
  4. Dr Katarzyna Sala
  5. Dr Justyna Wróbel-Marek
  6. Dr Kamila Godel-Jędrychowska
return to top