Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Filozofii
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Seminarium filozoficzne: „Czy Kuhn splagiatował Flecka?” – prof. Wojciech Sady

15.11.2022 - 16:52 aktualizacja 15.11.2022 - 16:52
Redakcja: am

Zapraszamy na seminarium filozoficzne!

Tytuł: „Czy Kuhn splagiatował Flecka?”

Prelegent: prof. dr hab. Wojciech Sady

Termin: 16.11.2022 r. (środa) o godzinie 18:00

Miejsce: MS Teams (osoby zainteresowane wydarzeniem proszone są o kontakt dawid.szombierski@us.edu.pl)

Organizacja: prof. dr hab. Wojciech Sady, mgr Dawid Szombierski

 

Zapraszamy do zapoznania się opisem wystąpienia:

„Struktura rewolucji naukowych” Thomasa Kuhna uchodzi za klasyczne dzieło z zakresu filozofii nauki oraz jedną z najważniejszych książek XX wiecznej humanistyki. Przekonania amerykańskiego myśliciela znacząco przypominają poglądy Ludwiga Flecka, co prowadzi do złożonych problemów, ponieważ Kuhn znał twórczość Flecka, ale jego bezpośrednie odniesienia do polskiego uczonego są bardzo niejednoznaczne. Czy Kuhn splagiatował Flecka? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć Profesor Wojciech Sady, którego perspektywa wspiera najnowsze badania (Paweł Jarnicki, Hajo Greif, „The 'Aristotle Experience’ Revisited: Thomas Kuhn Meets Ludwik Fleck on the Road to Structure”).

Prof. dr hab. Wojciech Sady – filozof nauki, historyk idei i tłumacz. Autor książek (wybrane publikacje): „Struktura rewolucji relatywistycznej i kwantowej w fizyce”, „Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana”, „Dzieje religii, filozofii i nauki” (III tomy), „Wittgenstein: życie i dzieło”. Tłumacz (wybrane przekłady): B. Russell „Problemy filozofii” i I. Lakatos „Pisma z filozofii nauk empirycznych”.

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCtn_kp_VAKvCIyN8vnAshvg/featured

Mgr Dawid Szombierski – doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania: epistemologia, metafizyka i filozofia nauki.

dłoń osoby robiącej notatki

return to top