Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Reaktor wysokotemperaturowy - charakterystyka i zastosowanie

Reaktory jądrowe, w wyniku procesów rozszczepienia jąder ciężkich pierwiastków na lżejsze, wytwarzają ciepło, które może być wykorzystane do różnych celów. Obecnie eksploatowane energetyczne reaktory jądrowe są wykorzystywane głównie do produkcji prądu elektrycznego. Reaktor wysokotemperaturowy (z ang. HTGR- High Temperature Gas-cooled Reactor lub HTR- High Temperature Reactor) jest to reaktor jądrowy chłodzony gazem (np. hel) z moderatorem grafitowym. Cechą charakterystyczną reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych gazem jest możliwość wytworzenia ciepła w rdzeniu o temperaturze od ok. 750C do nawet 1000C. Para o temperaturze ok. 540°C jest standardowym nośnikiem ciepła w wielu zakładach przemysłowych, głównie chemicznych. Potrzebują go m.in. rafinerie, cementownie, zakłady chemiczne czy koksownie. Źródłem pary wysokotemperaturowej w tych zakładach mogą być reaktory HTGR. Dodatkowo, ciepło odpadowe, może znaleźć zastosowanie w ciepłownictwie komunalnym. Dziś ciepło przemysłowe otrzymywane jest głównie ze spalania węgla bądź gazu ziemnego. Reaktory HTGR mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wielkoskalowych elektrowni jądrowych, których temperatury pracy są znacznie niższe.

Biogram

Agnieszka Boettcher: Studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kierunek fizyka, specjalność geofizyka (2004-2009, ukończone obroną pracy magisterskiej). Studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu, kierunek geologia, specjalność geofizyka (2004-2009, ukończone obroną pracy). Doktorat z fizyki w 2019r, Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Kierownik Pracowni Obliczeń Neutronowych i Nowych Technologii w Zakładzie Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska, NCBJ (od 2016 r.), członek Technical Working Group for Gas Cooled Reactor IAEA ( od 2019r), Reprezentant Komitetu Technicznego 266 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (od 2016r).