Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Zastosowanie materiałów amorficznych w wodorowych ogniwach paliwowych

Generowanie i magazynowanie energii elektrycznej stanowią jedno z większych wyzwań we współczesnej energetyce. Ogniwa paliwowe wytwarzające energię elektryczną w reakcji utleniania paliwa dostarczanego z zewnątrz (np. wodoru), zyskują na popularności i są intensywnie rozwijane. Jako źródła energii elektrycznej i ciepła mogą zastąpić każde urządzenie, które jest wykorzystywane do produkcji prądu elektrycznego i ciepłej wody na cele grzewcze. Rozwój obecnych technologii ogniw paliwowych jest nieodzowny, aby stały się one ogólnie dostępne. Jest to zadanie dla przedsiębiorstw ale także jednostek badawczych. Badania nad nowoczesnymi elektrolitami ogniw paliwowych tj. amorficznymi polimerami przewodzącymi protonowo, prowadzone są również na Uniwersytecie Śląskim. W trakcie wykładu omówiona zostanie zasada działania ogniw paliwowych, ich klasyfikacja oraz zastosowanie w przemyśle, a także potencjał materiałów amorficznych (nieuporządkowanych) jako nowoczesnych elektrolitów.