Instytut Inżynierii Biomedycznej

Sukces dr hab. A. Swinarewa, prof. UŚ – uzyskanie grantu.

05.01.2021 - 11:28 aktualizacja 22.01.2021 - 13:28
Redakcja: M. Kasprzyk

Zespół pod kierownictwem dr Jarosława Palucha ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Katedry Laryngologii we współpracy z Grupą badawczą TWAIN z Uniwersytetu Śląskiego kierowaną przez dr hab. Andrzeja S. Swinarewa prof. UŚ po recenzjach przez komisję międzynarodową uzyskał grant na badanie raka płaskonabłonkowego krtani na synchrotronie Solaris w Krakowie. Są to pierwsze badania tego typu tkanek na przyspieszaczu gdzie fotony wykorzystuje się jako cząstkę diagnostyczną. Synchrotronem można badać zarówno skład substancji organicznej, jak i jej strukturę – światło synchrotronu może przenikać do wnętrza badanej materii. Może odwzorowywać z właściwie dowolną szczegółowością ukryte warstwy lub ich wybrane fragmenty, bez uszkadzania tych położonych na zewnątrz. Promieniowanie synchrotronowe stymuluje również procesy zachodzące w materii – wywołuje zmiany w badanych obiektach. Synchrotrony otwierają zupełnie nowe możliwości badawcze.

Są to badania całkowicie protagonistyczne których zadaniem jest  opracowanie nowego paradygmatu diagnostycznego raka w aspekcie jego stopnia utlenia z wykorzystaniem linii badawczej gdzie możliwość diagnostyczna sięga aż do poziomu atomowego. W skład zespołu projektowego wchodzą: Prof. dr hab. Iwona Niedzielska, Prof. dr hab. Jan Pilch, Prof. dr hab. Jarosław Markowski, dr Wojciech Smołka, dr Jerzy Kubacki, dr hab. Arkadiusz Stanula prof. AWF, dr hab. Krzysztof Jasik, dr Katarzyna Balin, dr Robert Kwiatkowski, dr Szymon Skoczyński, mgr Jadwiga Gabor.

Badania będą prowadzone w ramach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.