Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Instytut Inżynierii Materiałowej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Synteza i analiza nowoczesnych materiałów organicznych dla medycyny i sportu

04.04.2023 - 10:40 aktualizacja 04.04.2023 - 12:18
Redakcja: Jacek Krawczyk
Tagi: analiza fazy oddechowej, chromatografia gazowa, porowaty materiał węglowy

Lider: mgr Jadwiga Gabor

Projekt dotyczy dynamicznie rozwijającego się obszaru badań, jakim jest nieinwazyjna diagnostyka chorób płuc i dróg oddechowych na podstawie analiz metabolomicznych. Metabolomika to nowa dziedziny nauki, której rozwój i wprowadzenie do praktyki klinicznej może pozwolić lepiej zrozumieć, diagnozować i leczyć różne jednostki chorobowe, między innymi choroby układu oddechowego. Metabolomika, czyli ocena metabolitów, należy do tak zwanych technologii „omicznych”. Dzięki nim można analizować ogromną liczbę danych, umożliwiających ocenę całego metabolomu. Metabolom jest definiowany, jako „cała pula niskocząsteczkowych produktów naturalnych syntetyzowanych w organizmie żywym znajdującym się pod wpływem określonych czynników zewnętrznych”; jest to dynamiczny i zmienny w czasie zbiór związków chemicznych powstających w komórkach, takich jak kwasy organiczne, węglowodany, lipidy, hormony.
Metabolomika bazuje na jakościowym i ilościowym oznaczaniu metabolitów w żywych komórkach, tkankach, płynach ustrojowych oraz wydychanym powietrzu. Metabolomiczna analiza związków niskocząsteczkowych, o masie do 1,5 kDa, z zastosowaniem chromatografii gazowej (GC) oraz spektrometrii masowej (MS) jest wykorzystywana w różnych dziedzinach medycyny. Prowadzone przez nas dotychczas badania dotyczą diagnostyki chorób nowotworowych, chorób układu krążenia i cukrzycy. Istnieją również doniesienia o przydatności wyżej wymienionych metod badawczych w diagnostyce schorzeń układu oddechowego, ale są one poświęcone głównie problemom przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u dorosłych w oparciu o worki TEDLAR.
Bardzo ważnym aspektem rozwoju nowych metod jest opracowanie selektywnego materiału sorbcyjnego w oparciu o układy węglowe (SPME) zarówno dla badań epidemiologicznych jak i na potrzeby kliniczne konieczna jest także optymalizacja czasu trwania badania, sposobu pobierania, przechowywania oraz analizowania próbek zawierających metabolity. Grupa TWAIN Mat ściśle współpracuje z grupą badawczą TWAIN która jest Interdyscyplinarnym zespołem w skład którego wchodzą Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego ŚUM w Katowicach oraz ośrodki z Litwy, Niemiec i Szwajcarii, pracuje nad rozwojem porowatych organicznych materiałów węglowych oraz ustników do selektywnego i swoistego pobierania markerów odpowiednich jednostek chorobowych. Tego typu materiały okazały się doskonałą alternatywą i znacząco przewyższyły użyteczność klasycznych worków TEDLAR.
Zespół posiada liczne patenty oraz publikacje z dziedzin inżynierii materiałowej, inżynierii biomedycznej oraz nauk medycznych, był też wielokrotnie nagradzany na konkursach krajowych i zagranicznych.

mgr Jadwiga Gabor

Popczyk Magdalena
Biogram

dr hab. Andrzej Swinarew, prof. UŚ

inż. Maciej Pyza

inż. Natalia Brzezińska

inż. Anna Kłeczek

return to top