Do etapu finałowego Olimpiady zakwalifikowało się w bieżącym roku 38 osób, w tym 11 uczniów liceów z całej Polski oraz studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Warszawskiej i AGH w Krakowie. Wśród uczestników znaleźli się również wyłonieni w eliminacjach reprezentanci Instytutu Inżynierii Materiałowej, Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – studenci II roku kierunku inżynieria materiałowa:
- Monika Sala
- Edvard Novitskyi
Opiekunem reprezentacji był dr hab. Jacek Krawczyk, prof. UŚ.
Finaliści z eliminacji uczelnianych stanęli przed zadaniem udzielenia odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań, zarówno testowych, jak i otwartych. Komisja oceniająca ustaliła kolejność zajętych miejsc na podstawie sumarycznej liczby uzyskanych punktów.
Wyniki ogłoszono podczas 67. Konwersatorium Krystalograficznego, odbywającego się od 25 do 26 czerwca w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Zwycięzcą VII Ogólnopolskiej Olimpiady Krystalograficznej 2026 został Dominik Danilewicz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród studentów reprezentujących Instytut Inżynierii Materiałowej najlepsze miejsce (26) zajął Edvard Novitskyi.
Serdecznie gratulujemy!
Szczegółowe informacje na temat przebiegu Olimpiady oraz wyróżnionych uczestników znajdują się pod adresem: https://www.olimpiadakrystalograficzna.pl

