Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk o Ziemi

Drukarka Prusa i3 MK3s (3G) w Instytucie Nauk o Ziemi

13.10.2020 - 10:30 aktualizacja 15.03.2021 - 12:25
Redakcja: lukaszmalarzewski

Drukowanie przestrzenne (3D printing) jest obecnie szeroko stosowaną techniką, mającą wiele różnorodnych zastosowań. Od paru tygodni Instytut Nauk o Ziemi WNP posiada drukarkę Prusa i3 MK3s, jedną z najpopularniejszych drukarek wykorzystującą technikę druku FDM. Sprzęt zainstalowany jest w laboratorium paleontologicznym (203A). Drukarka została zakupiona z myślą o drukowaniu modeli obiektów paleontologicznych, lecz z założenia będzie służyć wszystkim pracownikom Wydziału.

Obecnie urządzenie służy całej wspólnocie akademickiej Uniwersytetu Śląskiego, drukując elementy to przyłbic ochronnych dla pracowników Uczelni. W niedługim czasie sprzęt zostanie wyposażony o dodatkowe moduły umożliwiające kontrolę pracy drukarki spoza miejsca pracy wraz z poglądem postępu i poprawności wydruku, także w nocy, dzięki kamerom IR.

Niedługo pojawi się także propozycja tematu pracy dyplomowej inżynierskiej z wykorzystaniem technologii druku 3D do opracowania modeli dydaktycznych wybranych grup skamieniałości.

Pracownicy, doktoranci i studenci zainteresowani współpracą proszeni są o kontakt z dr. Dawidem Surmikiem (dawid.surmik@us.edu.pl).

return to top