• Polish

Stanowisko KPU w sprawie ewaluacji

15.07.2024 - 10:53 aktualizacja 15.07.2024 - 10:53
Redakcja: kajastruzyk

Podczas Zjazdu Konferencji Polonistyk Uniwersyteckich, obradującego, z udziałem dyrektora Instytutu Polonistyki UŚ prof. dra hab. Dariusza Pawelca, w Poznaniu w dniach 13-14 czerwca, przyjęto stanowisko w sprawie zapowiadanej zmiany w sposobie ewaluacji czasopism naukowych (pełna treść w załączeniu). Poparto w nim ustalenie osobnych zasad oceny czasopism publikujących prace z dziedzin nauk ścisłych i nauk humanistycznych. Zgłoszono także postulat, by punktacja ministerialnej listy czasopism naukowych, językoznawczych i literaturoznawczych, nie opierała się w żaden zasadniczy sposób na wskazaniach bazy Scopus,  ponieważ poza zasięgiem indeksowania w niej pozostaje większość publikacji polonistycznych ukazujących się w uznanych w naszym środowisku czasopismach. W przekonaniu uczestników zjazdu w ustaleniu listy najbardziej prestiżowych tytułów liczyć powinien się głos rad naukowych reprezentujących literaturoznawstwo, językoznawstwo i polonistykę.  W apelu do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pojawiła się także potrzeba uwzględnienia w planowanych zmianach dotyczących metodologii ustalania punktacji czasopismom specyfiki badań polonistycznych, w odniesieniu do których z oczywistych względów miarą jakości naukowej nie może i nie powinno być kryterium ich umiędzynarodowienia, ponieważ to polskie badania stanowią punkt odniesienia dla polonistyk na świecie.

Stanowisko KPU w sprawie ewaluacji