Miło nam poinformować, że ukazała się nowa monografia prof. dr. hab. Dariusza Rotta oraz prof. dr. hab. Adama Regiewicza zatytułowana Filolog na pięciolinii. Dwugłos polonistyczny. Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.
„Proponowany w książce dwugłos nie jest bynajmniej eseistycznym potpourri, ale dyskursem polifonicznym, w którym dwie niezależne linie interpretacyjne stykają się w wielu miejscach i budują wspólną harmonię. Obaj autorzy spotykają się w sposobie czytania wydarzeń muzycznych jako osobistego do świadczenia. Przyjęta przez nich antropologiczna zasada doświadczenia daje niezwykle ważną, bo osobistą, perspektywę lektury. Stoi za nią także duch komparatystyki – każda ze stron ma możliwość wypowiedzenia swoich racji. Chociaż obaj autorzy są […] specjalistami w zakresie literatury dawnej, pozwalają wybrzmieć swoim muzycznym fascynacjom, dać im dojść do głosu. Literatura i muzyka przenikają się na kartach tej książki. Obie są ważne. Bez obu trudno wyobrazić sobie współczesną refleksję humanistyczną. Bez którejkolwiek z nich nie byłoby tej książki”
Fragment Intro do książki
„Prace naukowe proponujące poważny, uczciwy namysł nad tymi obszarami kultury, które lekceważąco nieraz określamy mianem kultury „niskiej”, cały czas przyjmowane są u nas z chłodną rezerwą. Na szczęście, jak się zdaje, powoli się to zmienia, i myślę, że również dlatego, że głos zabierają ci badacze, którzy potrafią łączyć zachwyt nad uznanymi już, kanonicznymi tekstami kultury z atencją dla tych dzieł, które niekiedy zbyt pochopnie szufladkujemy jako „popularne” i „masowe”. Zwłaszcza nurt kontrkulturowy w Polsce zaczyna być traktowany z całą powagą, również jako nieusuwalny kontekst kulturowy dla „młodej poezji” debiutującej po 1989 roku i transformacji ustrojowej. Poeci spod znaku „bruLionu” otwarcie przyznawali się (i przyznają!) do fascynacji muzyką z kręgu festiwalu w Jarocinie, na równi stawiając doświadczenie lektury Mickiewicza czy Herberta i słuchania tekstów Republiki, Siekiery, Pidżamy Porno. Czy tego chcemy, czy nie, udział w kulturze młodzieżowej lat 80. i 90. stał się ważną częścią przeżycia pokoleniowego, a tym samym wpisuje się w pamięć kulturową i jako taki domaga się opisu i wnikliwej analizy. Książka Adama Regiewicza i Dariusza Rotta, pokazuje, że jest to możliwe […]. Warto zwrócić uwagę, że nie jest to zbiór luźnych esejów: poszczególne teksty wpisane są w szerszy kontekst kulturowy, obaj badacze pokazują, że i w wypadku współczesnych, popularnych tekstów możliwe jest ujęcie diachroniczne i odwołanie do głębokich nurtów naszej kultury. Bardzo wysoko oceniam pomysł napisania książki w dwugłosie – nie tylko pomysł, ale też realizację i ostateczny efekt.”
Z recenzji wydawniczej dr. hab. Lecha Giemzy, prof. KUL