Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Sztuk Muzycznych

Camerata Silesia i prof. Anna Szostak trzeci rok z rzędu z Fryderykiem!

25.04.2022 - 09:27 aktualizacja 25.04.2022 - 09:27
Redakcja: Andrzej Szczurek

Podczas piątkowej gali rozdania Fryderyków ogłoszono, że tę najważniejszą nagrodę polskiego przemysłu muzycznego w kategorii Album Roku Muzyka Chóralna otrzymuje „Words of Mystery. Music for Choir and Cello”. Uroczystość odbyła się w Operze na Zamku w Szczecinie. „Words of Mystery” to wspólna płyta Marcina Zdunika i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Nagrana została pod batutą Anny Szostak.

To już trzeci rok z rzędu, kiedy Camerata Silesia zdobywa Fryderyka. W 2020 roku w tej samej kategorii triumfował jej krążek „Camerata Silesia sings Silesian Composers vol. 1″, w 2021 roku, również za najlepszy album z muzyką chóralną, uznano jej płytę „Przez łzy” z utworami Romana Padlewskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Pierwszego z czterech Fryderyków, które Camerata zdobyła za płyty autorskie, przyznano chórowi w 1997 roku za nagranie „Pieśni kurpiowskich” Karola Szymanowskiego. Podczas sesji nagraniowych za każdym razem zespół prowadziła Anna Szostak, która jest jego założycielką i dyrektorem.

Nagrody zdobywały też inne przedsięwzięcia nagraniowe, przy których współpracował katowicki chór: płyta z muzyką Pawła Szymańskiego zatytułowana „Portret” oraz box płytowy „100 na 100″. Wiele płyt Cameraty zdobywało nominację do Fryderyka.

Repertuar zarejestrowany na nagrodzonej Fryderykiem w tym roku „Words of Mystery. Music for Choir and Cello” jest zróżnicowany. Najstarszy utwór albumu to „Mandatum Novum” jasnogórskiego barokowego kompozytora Władysława Leszczyńskiego. Poza nim na płycie znajdują się kompozycje twórców XX-wiecznych: Roxanny Panufnik, Oli Gjeila, Pawła Łukaszewskiego i Johna Tavenera. Całość wieńczy opracowanie pieśni „Ludu, mój ludu” młodej kompozytorki Sabiny Meck, która również zaśpiewała gościnnie na płycie. Kontemplacyjny tok muzyki ożywiają solowe improwizacje wiolonczelisty Marcina Zdunika. Wszystkie utwory scala tematyka wydarzeń Triduum Paschalnego. Płyta ukazała się na rynku w grudniu 2020 roku.

„Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem dyrygentkę Annę Szostak. Zespół  ceniony jest przede  wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

/Notę sporządził: Barnaba Matusz/

 

Camerata-Silesia-foto-logo-fotografia zespołu

okładka płyty-WORDS of MYSTERY

return to top