Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
search
Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

27 maja o 17.00 rusza rejestracja na OMU

23.05.2024 - 18:50, aktualizacja 23.05.2024 - 18:53
Redakcja: jakubdziewit

Drodzy Państwo,
dobiegły końca zajęcia obszarowe, z tygodniem projektowym, niedługo finiszujemy z zajęciami na kierunkach, a myśli nasze krążą już pewnie wokół wakacji… Wszyscy na nie czekamy!

Pozwólcie, że jeszcze tylko na moment zatrzymamy Waszą uwagę na jednej kwestii związanej z przedmiotami ogólnodostępnymi – na Otwartych Modułach Uniwersyteckich (OMU). Wprawdzie taki przedmiot czeka na Was dopiero w semestrze 4., jeśli jednak już teraz się zorganizujemy, unikniemy później niepotrzebnego chaosu.

Poniżej spisałam Państwu wszystkie potrzebne informacje. Jeśli ktoś woli odsłuchać te treści, to jest to możliwe tutaj:

 

Czym jest OMU? (nie, nie chodzi o emu, choć to też przyjemne ;))

Otóż OMU to Otwarte Moduły Uniwersyteckie. Każda i każdy z Państwa ma obowiązek zrealizować jeden przedmiot z oferty OMU w 4. semestrze studiów (czyli w semestrze letnim roku akad. 2024/2025). W kolejnych semestrach również macie je, Państwo, w siatkach, ale o tym kiedy indziej napiszę. Są to 30-godzinne zajęcia, albo zdalne, albo stacjonarne (zależy, jaki konkretny przedmiot dana osoba wybierze). Zajęcia te będą się odbywały w poniedziałki popołudniem, najczęściej w rytmicznym układzie: po półtorej godziny co tydzień, najwcześniej od 13.45, najdłużej do 20.30 (konkretne godziny podamy do informacji bliżej semestru letniego). W tym czasie (w poniedziałki między 13.45 a 20.30) nie będziecie mieć, Państwo, zaplanowanych żadnych innych zajęć kierunkowych.

 

Czego dotyczą przedmioty w ramach OMU?

Każdy z proponowanych Wam, do wyboru, przedmiotów dotyczy czegoś innego, a oferta jest naprawdę szeroka. Prowadzące/-y zajęcia w naszym Uniwersytecie chcą zaprosić Was, w ramach autorsko zaprojektowanych zajęć, w przeróżne rejony wiedzy, niejednokrotnie proponując łączenie perspektyw, spojrzeń, dyscyplin naukowych. W założeniu treści OMU korespondują z tym, co aktualnie dzieje się wokół nas. Każda i każdy z Państwa wybiera jeden przedmiot, który ją/go (za)interesuje.

Są, oczywiście, pewne zasady tego wyboru.

 

Jak, i kiedy, wybierać?

W piątek (24 maja) powinniście wszyscy widzieć w USOSie, w swoich koszykach rejestracji, pełną ofertę. Możecie też zajrzeć już wówczas do sylabusów. Zapoznajcie się z opisami tychże przedmiotów, zastanówcie się, co Was interesuje, o czym chcielibyście dowiedzieć się więcej, w jakim temacie podziałać, a w poniedziałek 27 maja (2024 r.) o godzinie 17.00 rozpocznie się rejestracja do grup. Każdy przedmiot to tylko jedna grupa, limity górne w poszczególnych grupach są ograniczone, decyduje kolejność zgłoszeń – kiedy limit górny zostanie osiągnięty, zamyka się możliwość zalogowania na ten przedmiot (limity w grupach są różne, w zależności od tego, czy jest to wykład, konwersatorium, laboratorium itd.).

Rejestracja kończy się 2 czerwca (2024 r.) o godzinie 23.59.

Żeby zajęcia z danego przedmiotu zostały uruchomione, musi zebrać się grupa przynajmniej:

▪ 25-osobowa, w przypadku wykładów,

▪ 20-osobowa, w przypadku konwersatoriów i ćwiczeń,

▪ 8-osobowa w przypadkach niektórych laboratoriów (których? to znajdziecie w polu „Uwagi” w sylabusie).

Warto śledzić stan wypełnienia się grupy w trakcie rejestracji. Jeśli będą Państwo widzieć, że liczba osób w grupie, którą wybraliście, może nie osiągnąć dolnego limitu, jest możliwość, jeszcze w trakcie trwania rejestracji, samodzielnego wypisania się z tej grupy i zapisania do innej.

Jest to pierwsza tura rejestracji.

 

Dlaczego jest przewidziana druga tura rejestracji? Dla kogo? (nie dla wszystkich)

Nie wszyscy będą musieli wziąć udział w drugiej turze rejestracji. Jeśli ktoś znajdzie się w grupie przedmiotowej, która wypełniła się w pierwszej turze, na tym kończy się dla niej/ dla niego rejestracja (innymi słowy: jest już zapisana/-y na przedmiot OMU). Jeśli jednak dany przedmiot w pierwszej turze nie osiągnie limitu dolnego, czyli przyjętego minimum zarejestrowanych do grupy osób, to zostaje on usunięty z oferty albo przechodzi do drugiej tury rejestracji (a decyzję o przesunięciu przedmiotu do drugiej tury rejestracji lub usunięciu go z oferty podejmie Zespół ds. OMU, pracujący nad tą ofertą w Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej).

Druga tura rejestracji rozpocznie się 10 czerwca (2024r.) o godz. 8:00 i potrwa do 12 czerwca (2024r.) do godz. 23:59.

Do drugiej tury rejestracji będą musiały przystąpić osoby, których przedmioty wybrane w pierwszej turze rejestracji zostały usunięte z oferty z powodu zbyt małego zainteresowania nimi.

 

W razie jakichkolwiek pytań bądź ewentualnych problemów z rejestracją, prosimy o mail na adres kdo@us.edu.pl lub o telefon: 32 359 2376 lub 32 359 1633.

 

Życząc dobrych wyborów,
w imieniu Zespołu ds. Otwartych Modułów Uniwersyteckich,
Julia Legomska

return to top