Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
search
Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja Interdyscyplinarnego Koła Naukowego

02.07.2025 - 13:35, aktualizacja 02.07.2025 - 13:35
Redakcja: EK

„Centra i peryferie” – III edycja konferencji Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Obywatelki/Obywatele Świata Sztuki” już za nami!

W dniach 13–14 czerwca 2025 roku odbyła się trzecia edycja interdyscyplinarnej konferencji naukowej „Obywatelki/Obywatele Świata Sztuki”, tym razem pod hasłem „Centra i peryferie”. Wydarzenie miało miejsce w dwóch wyjątkowych lokalizacjach: pracowni architektonicznej Medusa Group w Bytomiu oraz w CINiBA w Katowicach.

Wydarzenie, organizowane było przez studentki i studentów z Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Obywatelki/Obywatele Świata Sztuki”, we współpracy z Kolegium Dydaktyku Ogólnouniwersyteckiej oraz Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Konferencja po raz kolejny zgromadziło twórców, badaczy, filozofów, architektów, artystów i osoby studiujące. Obok referatów naukowych zaprezentowano warsztaty twórcze oraz wystawę kolaży. W tym roku uczestniczki i uczestnicy pochylili się nad pojęciami centrum i peryferii – nie tylko w wymiarze geograficznym, kulturowym czy politycznym, ale również epistemologicznym, estetycznym i psychologicznym. Blisko 20 wystąpień naukowych i warsztatów twórczych ukazało, że granice między centrum a peryferiami są często płynne, umowne i zależne od przyjętej perspektywy.

Konferencję wzbogaciły działania o charakterze artystycznym i performatywnym, w tym jedno ze spotkań cyklu warsztatów kolażu less waste „Przekolażanki” oraz wystawa prac stworzonych podczas warsztatów.

Konferencja stała się nie tylko przestrzenią wymiany myśli, ale też żywym laboratorium współpracy między dyscyplinami i pokoleniami, goszcząc przedstawicieli wielu ośrodków akademickich z kraju i zagranicy – University of Nothern Illinois, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, SWPS, Politechniki Śląskiej oraz oczywiście Uniwersytetu Śląskiego.  Wydarzenie – jak co roku – potwierdziło, że współczesna nauka i sztuka nie mieszczą się w prostych definicjach i jednolitych centrach. Tworzy je różnorodność, ruch i dialog. .

Wydarzenie było współorganizowane przez Kolegium Dydaktyku Ogólnouniwersyteckiej oraz Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom i osobom zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia.

return to top