• Polish
Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej

Kształcenie obszarowe. Co warto wiedzieć i o czym pamiętać?

29.01.2024 - 15:41, aktualizacja 29.01.2024 - 15:41
Redakcja: AJS
Trzy osoby siedzą przy stole, na którym leżą otwarte książki i zeszyty

Od semestru letniego bieżącego roku akademickiego, 2023/2024, rusza kształcenie obszarowe wspomagające kształcenie kierunkowe dla wszystkich osób, które studiują na I roku studiów I stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich i mają w swoich planach studiów Moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe.

Wszystkie osoby studiujące na kierunkach objętych kształceniem obszarowym wzięły już udział w listopadowej rejestracji.

Przypomnijmy:

w roku akademickim 2023/2024 dostępne są moduły z następujących obszarów:

• Cyfrowy świat  (moduły: Sztuczna inteligencja i Analiza danych: metody i narzędzia) ;
  • Ekspresja twórcza i krytyczne myślenie (moduły: Sztuka krytycznego myślenia i Wyjście z komfortocenu);
  • Granice nauki (moduły: Nauka i pseudonauka i Zrozumieć Noblistów);
  • Społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorczość (moduły: Przedsiębiorczość i  Vademecum prawa);
  • Środowisko naturalne i technologie (moduły: Zielone technologie i Katastrofalne żywioły;
  • Zdrowie i rozwój osobisty (moduły: Rozwój osobisty i Styl życia a zdrowie człowieka).

Każdy moduł obszarowy składa się z 10 godzin wykładów oraz 20 godzin zajęć warsztatowych lub projektowych, które realizowane będą w tygodniu projektowym, zaplanowanym w terminie od 13 do 17 maja br.

Jak to będzie wyglądało?

Wykłady odbywać się będą w terminie od 19 lutego do 23 kwietnia w paśmie wykładów ogólnouniwersyteckich, czyli zawsze od godziny 17.15 do 19.15.

Trzy wykłady w ramach konkretnego modułu realizowane będą stacjonarnie w budynku Wydziału Humanistycznego przy ul. Uniwersyteckiej 4, w sali B.0.39 lub w Auli im. A. Pawlikowskiego (sala B1.1), będą transmitowane na żywo, a po zmontowaniu będą dostępne również asynchronicznie.

Jeden wykład w ramach każdego modułu będzie realizowany zdalnie synchronicznie i dostępny będzie na platformie MS Teams wraz pozostałymi nagranymi wykładami.

Ćwiczenia w tygodniu projektowym odbywać się będą w dwóch blokach: porannym, od 9.00 do 12.15 z 15-minutową przerwą, oraz w bloku popołudniowym, od 13. 45 do 17.00, również z 15-minutową przerwą.

Więcej informacji o kształceniu obszarowym można znaleźć na stronie internetowej Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: kdo.us.edu.pl.