Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
search
Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Kształcenie ogólnouniwersyteckie

06.11.2023 - 16:38, aktualizacja 07.11.2023 - 20:56
Redakcja: AJS
Studenci podczas wykładu

W programach studiów coraz większej liczby kierunków w Uniwersytecie Śląskim znajdują się – obok przedmiotów o treściach bezpośrednio związanych ze studiowanym kierunkiem – moduły o charakterze ogólnouniwersyteckim.

Najbardziej rozbudowane grupy treści ogólnouniwersyteckich uporządkowane zostały w większości uruchomionych w roku akademickim 2023/2024 kierunków studiów pierwszego stopnia oraz studiów jednolitych magisterskich jako moduły obszarowe wspierające kształcenie kierunkowe oraz jako Otwarte Moduły Uniwersyteckie (OMU), pozostające w grupie modułów ogólnodostępnych (obok wychowania fizycznego i lektoratów języków obcych). Z kolei na studiach drugiego stopnia przeważająca część kierunków posiada w swojej ofercie moduł/-y w ramach Ogólnoakademickiej Oferty Dydaktycznej (OOD).

Informacje na temat planu studiów, w tym obowiązujących na danym kierunku elementach kształcenia ogólnouniwersyteckiego, znajdują się na stronie internetowej: www.informator.us.edu.pl (żeby zapoznać się z informacjami odnośnie do studiowanego w konkretnym czasie kierunku, należy wybrać z katalogu kierunków właściwy i dalej postępować zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami).

Obecnie moduły obszarowe pogrupowane są w sześć obszarów:

  • Cyfrowy świat,
  • Ekspresja twórcza i krytyczne myślenie,
  • Granice nauki,
  • Społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorczość,
  • Środowisko naturalne i technologie,
  • Zdrowie i rozwój osobisty.

W planie studiów konkretnego kierunku zapisane jest, z którego obszaru moduły, i, ewentualnie, jakie konkretnie moduły obszarowe, ile tych modułów oraz w którym semestrze osoba studiująca powinna zrealizować.

W planie studiów znajdują się również informacje na temat liczby i osadzenia w konkretnych semestrach OMU (Otwarte Moduły Uniwersyteckie) bądź, w przypadku studiów drugiego stopnia, modułów przynależnych do OOD (Ogólnoakademicka Oferta Dydaktyczna). Oferta modułów proponowanych w ramach OMU nie jest grupowana tematycznie, stąd w planach studiów pojawia się tylko ogólny zapis „Otwarty Moduł Uniwersytecki”. Z kolei oferta modułów w ramach OOD dzieli się na trzy grupy: moduły ogólnoakademickie, moduły ogólnoakademickie społeczne oraz moduły ogólnoakademickie humanistyczne. Informację na temat tego, z jakiej grupy modułów OOD osoba studiująca na danym kierunku ma wybrać, również znajdują się w planie studiów każdego kierunku. Konkretny rejestr modułów proponowanych studentom i studentkom w ramach OMU i OOD jest w każdym roku akademickim aktualizowany.

Rejestracje na moduły obszarowe i OMU czy też moduły w ramach OOD odbywają się w tym samym czasie i są wspólne dla wszystkich kierunków mających je w swojej ofercie (wspólne na poziomie uniwersytetu, przy rozdzielności rejestracji na: moduły obszarowe, OMU i OOD).

W Uniwersytecie Śląskim rozwijane jest również kształcenie nauczycielskie na poziomie ogólnouniwersyteckim.

return to top