23 kwietnia o 16.00 rusza rejestracja na OMU
bezpośrednio po przerwie wiosennej, czyli już 23 kwietnia 2025 roku rozpoczniemy rejestrację na Otwarte Moduły Uniwersyteckie (OMU). Wprawdzie taki przedmiot czeka na Was dopiero w kolejnym roku akademickim, jeśli jednak już teraz się zorganizujemy, unikniemy później niepotrzebnego chaosu.
W kolejnym roku akademickim OMU realizowane mogą być przez osoby studiujące obecnie na 2. roku: zarówno w semestrze zimowym, jak i letnim. Osoby studiujące obecnie na 1. roku realizują OMU tylko w semestrze letnim.
Rejestracja na cały rok rusza wedle następującego porządku:
OMU semestr zimowy 2025/26:
Od środy 23.04.2025 godz. 16:00 do poniedziałku 28.04.2025 godz. 23:59
OMU semestr letni 2025/26:
Od środy 23.04.2025 godz. 17:00 do poniedziałku 28.04.2025 godz. 23:59
W kwietniowej rejestracji bez względu na liczbę modułów OMU w programie studiów każda/każdy z Was wybiera tylko 1 moduł realizowany w semestrze zimowym i/lub semestrze letnim – czyli maksymalnie 1 OMU na semestr.
Dla osób studiujących, którzy realizują w semestrze letnim więcej niż jeden OMU zostanie uruchomiona osobna rejestracja w maju, o której poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem.
Czym jest OMU?
Otóż OMU to Otwarte Moduły Uniwersyteckie. Każda i każdy z Państwa ma obowiązek zrealizować przedmioty z oferty OMU w 4, 5 i 6 semestrze studiów. W 4 i 5 semestrze w programie studiów znajdziecie maksymalnie 1 OMU, natomiast w semestrze 6 może ich być 2 – warto sprawdzić w Informatorze ile na konkretnym kierunku i w konkretnym semestrze zaplanowano dla Państwa OMU https://informator.us.edu.pl/programmes/list/all/)
Są to 30-godzinne zajęcia, albo zdalne, albo stacjonarne (zależy, jaki konkretny przedmiot dana osoba wybierze). Zajęcia te będą się odbywały w poniedziałki popołudniem, najczęściej w rytmicznym układzie: po półtorej godziny co tydzień, najwcześniej od 13.45 w semestrze letnim i od 17.15 w zimowym, najdłużej do 20.30 (konkretne godziny podamy do informacji bliżej konkretnego semestru). W tym czasie (w poniedziałki między 13.45/17.15 a 20.30) nie będziecie mieć, Państwo, zaplanowanych żadnych innych zajęć kierunkowych.
Czego dotyczą przedmioty w ramach OMU?
Każdy z proponowanych Wam, do wyboru, przedmiotów dotyczy czegoś innego, a oferta jest naprawdę szeroka. Prowadzące/-y zajęcia w naszym Uniwersytecie chcą zaprosić Was, w ramach autorsko zaprojektowanych zajęć, w przeróżne rejony wiedzy, niejednokrotnie proponując łączenie perspektyw, spojrzeń, dyscyplin naukowych. W założeniu treści OMU korespondują z tym, co aktualnie dzieje się wokół nas.
Osoby aktualnie studiujące na 1. roku wybierają od 23 do 28 kwietnia 1 moduł, który będą realizować w semestrze letnim. Osoby studiujące aktualnie na 2. roku wybierają zgodnie z programami studiów jeden zimą i/lub latem, dlatego warto już teraz sprawdzić w Informatorze ile modułów OMU zostało dla Państwa zaplanowanych do realizacji przez Rady Dydaktyczne: (https://informator.us.edu.pl/programmes/list/all/)
Są, oczywiście, pewne zasady tego wyboru.
Jak, i kiedy, wybierać?
W dowolnej chwili możecie zobaczyć jak różnorodna oferta będzie dla Państwa dostępna w najbliższej rejestracji: https://us.edu.pl/kolegium/kdo/omu/omu/aktualna-oferta-omu/
We wtorek (22 kwietnia) powinniście wszyscy widzieć w USOSie, w swoich koszykach rejestracji, pełną ofertę. Możecie też zajrzeć już wówczas do sylabusów. Zapoznajcie się z opisami tychże przedmiotów, zastanówcie się, co Was interesuje, o czym chcielibyście dowiedzieć się więcej, w jakim temacie podziałać, a w środę 23 kwietnia (2025 r.) o godzinie 16 (dla semestru zimowego) i 17.00 (dla semestru letniego) rozpocznie się rejestracja do grup. Każdy przedmiot to tylko jedna grupa, limity górne w poszczególnych grupach są ograniczone, decyduje kolejność zgłoszeń – kiedy limit górny zostanie osiągnięty, zamyka się możliwość zalogowania na ten przedmiot (limity w grupach są różne, w zależności od tego, czy jest to wykład, konwersatorium, laboratorium itd.). W kwietniowej rejestracji bez względu na liczbę modułów OMU w programie każda/każdy z Was wybiera tylko 1 moduł realizowany w semestrze zimowym i/lub semestrze letnim.
Rejestracja kończy się 28 kwietnia (2025 r.) o godzinie 23.59.
Żeby zajęcia z danego przedmiotu zostały uruchomione, musi zebrać się grupa przynajmniej:
▪ 25-osobowa, w przypadku wykładów,
▪ 20-osobowa, w przypadku konwersatoriów i ćwiczeń,
▪ 8-osobowa w przypadkach niektórych laboratoriów (których? to znajdziecie w polu „Uwagi” w sylabusie).
Warto śledzić stan wypełnienia się grupy w trakcie rejestracji. Jeśli będą Państwo widzieć, że liczba osób w grupie, którą wybraliście, może nie osiągnąć dolnego limitu, jest możliwość, jeszcze w trakcie trwania rejestracji, samodzielnego wypisania się z tej grupy i zapisania do innej.
Jest to pierwsza tura rejestracji.
Dlaczego jest przewidziana druga tura rejestracji? Dla kogo? (nie dla wszystkich)
Nie wszyscy będą musieli wziąć udział w drugiej turze rejestracji. Jeśli ktoś znajdzie się w grupie przedmiotowej, która wypełniła się w pierwszej turze, na tym kończy się dla niej/ dla niego rejestracja (innymi słowy: jest już zapisana/-y na przedmiot OMU). Jeśli jednak dany przedmiot w pierwszej turze nie osiągnie limitu dolnego, czyli przyjętego minimum zarejestrowanych do grupy osób, to zostaje on usunięty z oferty albo przechodzi do drugiej tury rejestracji (a decyzję o przesunięciu przedmiotu do drugiej tury rejestracji lub usunięciu go z oferty podejmie Zespół ds. OMU, pracujący nad tą ofertą w Kolegium Dydaktyki Ogólnouniwersyteckiej).
Druga tura rejestracji rozpocznie się 7 maja (2025 r.) o godz. 16.00 (dla semestru zimowego 2025/2026) oraz o godz. 17.00 (dla semestru letniego 2025/2026) i potrwa do 11 maja (2025 r.) do godz. 23:59.
Do drugiej tury rejestracji będą musiały przystąpić osoby, których przedmioty wybrane w pierwszej turze rejestracji zostały usunięte z oferty z powodu zbyt małego zainteresowania nimi.
W razie jakichkolwiek pytań bądź ewentualnych problemów z rejestracją, prosimy o mail na adres kdo@us.edu.pl lub o telefon: 32 359 2376 lub 32 359 1633.
Życząc dobrych wyborów,
w imieniu Zespołu ds. Otwartych Modułów Uniwersyteckich,
dr Katarzyna Sujkowska, prof. UŚ