• Polish

Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

13.07.2022 - 14:29 aktualizacja 10.07.2023 - 10:50
Redakcja: Adam Piotrowski

Dawno, dawno temu drużyna 17 osób wraz z mądrym przewodnikiem wyruszyła na spotkanie przygody w kierunku Ojcowa… No, może nie tak dawno, bo 25 czerwca, ale reszta się zgadza.

W ramach projektu Come2US zorganizowano kolejne wyjazdowe spotkanie integracyjne dla pracowników z zagranicy. Tym razem wyruszyliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zaczęliśmy od podróży w czasie, wchodząc do Jaskini Nietoperzowej (cudownie chłodnej w ten gorący, letni dzień), żeby posłuchać, jak woda kształtowała skałę i jakie zwierzęta zamieszkiwały to miejsce przed wiekami.

Po wyjściu na zewnątrz autobus zawiózł nas pod Zamek w Pieskowej Skale, gdzie poszliśmy zobaczyć Maczugę Herkulesa i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie, z pomocą naszego przewodnika znów cofnęliśmy się w czasie – tym razem trochę bliżej, żeby poznać historię zamku. Przewodnik opisał tło historyczne tamtego czasu i opowiedział nam o wielu znajdujących się w zamku eksponatach: meblach, porcelanie i obrazach. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek.

Po tych wszystkich ciekawych opowieściach zrobiliśmy się głodni i udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji serwującej „pstrąga po ojcowsku”. Degustacja tego specjału przeszła nasze oczekiwania. Po krótkim spacerze niezbyt chętnie wróciliśmy do Katowic, z nadzieją na kolejne wycieczki.

Dla 17 uczestników naszej wycieczki pochodzących z 9 różnych krajów nasz wspólny wyjazd był wspaniałą okazją do rozmowy, poznania polskiej kultury i odpoczynku wśród wyjątkowo pięknej o tej porze roku przyrody.

Castle in Pieskowa Skała (external courtyard)

GALERIA ZDJĘĆ

At the beginning of our excursion. Bat Cave. The cave guide tells us about the sightseeing rules.fot. archiwum projektu „Come2US”

Początek wycieczki. Jaskinia Nietoperzowa. Przewodnik przedstawia zasady zwiedzania oraz historie jaskini.

Bat Cave. The guide tells the story of the cave.fot. archiwum projektu „Come2US”

Jaskinia Nietoperzowa. Przewodnik opowiada o historii jaskini.

Our group photo in front of the Bat Cave.fot. archiwum projektu „Come2US”

Jaskinia Nietoperzowa. Zdjęcie grupowe naszej wycieczki

We start sightseeing the interiors of the castle. Baroque art room.fot. archiwum projektu „Come2US”

Początek zwiedzania Zamku w Pieskowej Skale. Sala barokowa z obiektami pochodzącymi z wieku XVII.

We continue sightseeing the Castle in Pieskowa Skałafot. archiwum projektu „Come2US”

Dalsze zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale..

In room no. 6 where rococo art is presented we have seen beautiful furniture and paintings of Venetian landscapesfot. archiwum projektu „Come2US”

W sali szóstej, poświęconej sztuce rokokowej, uwagę pracowników zwróciły wysokiej klasy meble oraz weduty z widokami Wenecji,  (to już chyba za szczegółowo…

Ojców National Park (Ojców)fot. archiwum projektu „Come2US”

Ojcowski Park Narodowy (Ojców)

Traditional fish farming of brown trout in Ojcówfot. archiwum projektu „Come2US”

Tradycyjna hodowla pstrągów potokowych w Ojcowie

Kraków Gatefot. archiwum projektu „Come2US”

Brama Krakowska

Before going back to our busfot. archiwum projektu „Come2US”

Przed powrotem do autokaru

logo NAWA

„Come2US – profesjonalizacja i centralizacja obsługi pracowników zagranicznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach”
Projekt finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach programu Welcome to Poland (2020).