Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polish
  • English
  • Français
Wydział Humanistyczny

Wykład dr. Marcina Fabjańskiego pt. „Buddyzm: wyzwalająca introspekcja”

19.05.2020 - 20:00 aktualizacja 19.05.2020 - 20:00
Redakcja: an

W czwartek 21 maja 2020 roku o godz. 17.15 rozpocznie się – prowadzony w formie zdalnej – wykład dr. Marcina Fabjańskiego pt. „Buddyzm: wyzwalająca introspekcja”, którego organizatorem jest Instytut Filozofii Wydziału Humanistycznego. Będzie to drugi z czterech wykładów z cyklu pt. „Antyczne terapie: cztery modele rozkwitania”.

Głęboki, medytacyjny wgląd w naturę własnego umysłu, to spécialité de la maison szkoły buddyjskiej. Aby taki wgląd sprowokować, musimy prowadzić etyczne życie, unikać krzywdzenia innych czujących istot i ćwiczyć się w konkretnej sztuce introspekcji, zwanej bhavana. Buddyzm, inaczej niż część nauk stoickich, jest propozycją przede wszystkim dla kogoś, kto nie znajduje wielkiej przyjemności w aktywności społecznej i szuka źródła szczęścia w kontemplacji prowadzącej do zrozumienia głębokich mechanizmów natury. To sztuka kultywowania siedmiu czynników przebudzenia: uważności, dogłębnego badania, witalności, radości, spokoju, koncentracji i bezstronności, możliwa także w dzisiejszym świecie.

W trakcie spotkania będzie można zadawać prowadzącemu pytania na czacie. Link do transmisji: https://youtu.be/0ZMuE-a8exg

 

Wydarzenie dostępne jest także na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2307620559540239/

return to top