Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

II Kongres Historyków Języka

24.02.2023 - 13:11 aktualizacja 24.02.2023 - 13:11
Redakcja: mn

W dniach 27–28 VI 2023 r. w Katowicach odbędzie się II Kongres Historyków Języka. Organizatorem tego wydarzenia naukowego jest Uniwersytet Śląski. Główną ideą Kongresu jest namysł nad problemami odnoszącymi się do opisu i interpretacji zjawisk historycznych bądź mających swoje źródła w przeszłości języka.

Planowane spotkanie to już druga okazja do szerokiej dyskusji nad dokonaniami naukowymi dyscypliny, refleksji nad kondycją językoznawstwa diachronicznego, jego możliwości, ograniczeń i miejsca we współczesnej lingwistyce. Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 2016 roku i zgromadziło historyków języka nie tylko z ośrodków krajowych, ale także zagranicznych. Uczestnicy reprezentowali ponad dwadzieścia polskich instytucji naukowych. W tegorocznych obradach weźmie udział co najmniej dziewięćdziesięciu prelegentów.

Kongres jest inicjatywą podjętą przez pracowników Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony internetowej KHJ, na której znajdują się również wspomnienia z poprzedniego spotkania: https://kongreshistorykowjezyka2023.us.edu.pl.

II Kongres Historyków Języka

return to top