Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Dr Agata Stronciwilk na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle

15.05.2023 - 11:57 aktualizacja 15.05.2023 - 11:57
Redakcja: am

18 maja 2023 r. dr Agata Stronciwilk poprowadzi wykład otwarty pt.: „Textile as Text: Gender and Social Issues in Polish Textile Art” na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle.

Na wykładzie zaprezentowane zostaną niepokojące, mroczne i złożone quasi-rzeźbiarskie „abakany” Magdaleny Abakanowicz; Feministyczne odkrycie haftu przez Monikę Drożyńską i zaskakujący projekt Małgorzaty Mirgi-Tas na Biennale w Wenecji 2022. W każdym z tych przykładów tkanina staje się tekstem, ponieważ pozwala na wpisywanie i przepisywanie różnych tożsamości, historii i narracji. Tkactwo rozumiane jest nie tylko jako technika artystyczna, ale także jako metafora relacyjnych praktyk artystycznych – cienkie nici sztuki splatają patchworkową tkankę społeczną.

 

Wykład poprzedzi oficjalne otwarcie wystawy „Polish School of Poster. New Generations. The Art of Poster From the University of Silesia” organizowanej przez dr Agatę Stronciwilk wraz z prof. Stefanem Lechwarem i prof. Tomaszem Kipką.

Na wystawie prezentowane będą plakaty zaprojektowane przez artystów różnych pokoleń. Kolekcja obejmuje dzieła stworzone przez profesorów, doktorantów i studentów Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

return to top