Silesian Studies/ Badania śląskoznawcze – spotkanie naukowe

02.11.2022 - 08:02 aktualizacja 02.11.2022 - 08:30
Redakcja: violettakulik

Zapraszamy na cykl spotkań pt: „Silesian Studies/ Badania śląskoznawcze”, który w roku akademickim 2022/2023 będzie przebiegał pod hasłem: „Ethnicity, Languages and Census in Upper Silesia”.

Pierwszym gościem będzie dr Lukáš Vomlela – politolog, pracownik Instytutu Administracji Publicznej i Polityki Społecznej Wydziału Polityk Publicznych Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Sekretarz redakcji czasopisma naukowego Border and Regional Studies. W pracy badawczej zajmuje się systemami politycznymi, transformacją polityczną w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku, partiami politycznymi oraz elitami politycznymi.

Wystąpienie obejmować będzie fenomen rozwoju tożsamości śląskiej w Republice Czeskiej po roku 1989. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat mogliśmy obserwować nasilenie przejawów tożsamości śląskiej przede wszystkim na Górnym Śląsku, który znajduje się na obszarze dzisiejszej Polski. W czeskiej części regionu również występowały podobne procesy, aczkolwiek były one zdecydowanie słabsze i nie miały wzmacniających ich uwarunkowań. Celem wystąpienia jest analiza śląskiej tożsamości, która jest rozumiana jako tożsamość regionalna przy uwzględnieniu uwarunkowań historycznych, politycznych, administracyjnych i społecznych. Obejmuje ona również zrozumienie czeskiej części Górnego Śląska jako jednej całości, do dziś charakteryzującej się znacznym zróżnicowaniem. Omówione zostaną ponadto wyniki spisów powszechnych przeprowadzonych w Republice Czeskiej (lub Czechosłowacji) w latach 1991, 2001, 2011 i częściowo wyniki spisu z 2021 roku. Do badania wykorzystane zostały dane na poziomie gmin, które posłużą analizie zróżnicowania pomiędzy poszczególnymi częściami czeskiej części historycznego Górnego Śląska.

Spotkanie odbędzie się 17 listopada br. o godz. 17:00 w sali 142 przy ul. Bankowej 11.

plakat seminarium