Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Społecznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

PUI zjawiskiem związanym z problematycznym używaniem internetu

09.11.2022 - 14:35 aktualizacja 14.11.2022 - 07:11
Redakcja: violettakulik

Czy wiecie, że PUI to zjawisko związane z problematycznym używaniem internetu?

 

Na naszym wydziale naukowo tym zjawiskiem zajmuje się dr hab. Tomasz Huk, prof. UŚ, ekspert, którego zainteresowania badawcze oscylują wokół szkoły i jej przestrzeni, kompetencji kluczowych i mediów cyfrowych wykorzystywanych przez dzieci i nastolatki.

PUI możemy określić jako nadużywanie internetu lub dysfunkcyjne jego wykorzystanie, prowadzące do niewłaściwych zachowań, nałogów, patologii, a nawet zaburzeń psychicznych. Hipotetycznie PUI ma związek z takimi zjawiskami jak fomo, hikikomorii, sexting, sextortion, cyberbullying. Zjawiska te obserwujemy nie tylko w środowisku osób dorosłych, ale również wśród dzieci i młodzieży.

Większość osób dorosłych, dzieci i nastolatków odczuwa strach przed pominięciem bardzo ważnej informacji, które pozyskujemy dzięki mediom cyfrowym, portalom społecznościowym czy komunikatorom. Na przykład, w sytuacji, kiedy wychodząc rano do szkoły lub pracy zapomnimy smartfonu zaczynamy odczuwać dyskomfort, pewien lęk. Zastanawiamy się, czy ktoś aby nie napisał do nas czegoś ważnego, czy ktoś nie zadzwonił do nas z informacją mającą duże znaczenie dla naszego życia. To właśnie są symptomy fomo z języka angielskiego „fear of missing out”.

Zjawisko hikikomori, które choć zdefiniowane w kraju kwitnących wiśni, to bliskie jest nam  dzięki filmowi „Sala samobójców” w reżyserii Jana Komasy. Hikikomoria to forma wycofania społecznego nastolatków i młodych osób, które nie są zdolne do pracy czy do chodzenia do szkoły. Są samotnikami zamkniętymi w swoich pokojach. Zdarza się, że w pomieszczeniach osób dotkniętych hikikomori jest ciemno a jedynym źródłem światła jest lampka nocna lub świecący ekran monitora komputerowego. Osoby takie nie wychodzą ze swojej „jamy”, która jest dla nich bezpiecznym miejscem. Nawet posiłki takim osobom są pozostawiane pod drzwiami pokoju.

Cyberbullying, określany jest jako przemoc za pośrednictwem mediów cyfrowych. Ten rodzaj cyberprzemocy obejmuje nękanie, udostępnianie osobistych lub prywatnych informacji o kimś, co powoduje zakłopotanie lub upokorzenie. Najczęściej do cyberbullyingu dochodzi w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram, Tik Tok czy w społeczności graczy komputerowych. Ponieważ dzieci i nastolatki coraz częściej korzystają ze smartfonów i innych urządzeń mobilnych, z cyberbullyingiem mamy do czynienia we współczesnej szkole.

Z cyberbullyingiem może być związany sexting. Jest to zjawisko polegające na wysyłaniu za pośrednictwem mediów cyfrowych  wiadomości, zdjęć lub filmów o charakterze jednoznacznie seksualnym. W niektórych przypadkach wyciek mediów sekstingowych może prowadzić do rówieśniczej cyberprzemocy. Dzieje się tak, gdy nastolatek używa Internetu i technologii do szantażu, nękania innego dziecka lub nastolatka. Dodatkowo jeśli motywem tego rodzaju nękania są korzyści materialne oprawcy możemy mówić o zjawisku sextortion.

Ekran telefonu

return to top