Szanowni Państwo,
Członkinie i Członkowie Społeczności Wydziału Nauk Społecznych UŚ,
1 października 2024 roku rozpoczynamy kolejny rok akademicki, a w historii naszego Wydziału otwieramy jego drugie półwiecze. Z pewnością będzie to czas znaczących zmian i wielu wyzwań. Nie brakuje ich bowiem w polskim i europejskim obszarze szkolnictwa wyższego. Nadal uczymy się funkcjonowania w cyfrowym świecie, dynamicznie poszerzamy współpracę naukową na arenie międzynarodowej i coraz odważniej współpracujemy z innymi ośrodkami na polu dydaktyki.
W zakresie badań naukowych do najważniejszych wyzwań będzie należało dokończenie przygotowań do kolejnej ewaluacji. Utrzymanie wysokich kategorii naukowych poszczególnych dyscyplin nie może być jednak celem samym w sobie. Naszej pracy akademickiej musi towarzyszyć zarówno naukowa ciekawość, niezbędna do wypełniania luk badawczych, jak i badawcza empatia, pozwalająca uzyskiwać rezultaty służące rozwiązywaniu problemów otaczającego nas świata.
W zakresie dydaktyki czeka nas dyskusja dotycząca form kształcenia w zmieniającej się rzeczywistości społecznej, gospodarczej i demograficznej. Konieczność uczenia się przez całe życie, reagowania na wymagania stawiane przez otoczenie gospodarcze oraz coraz szybszego zdobywania nowej wiedzy, umiejętności i kompetencji skłania współczesne ośrodki uniwersyteckie do oferowania nie tylko tradycyjnych programów studiów, lecz także studiów podyplomowych i mikropoświadczeń. Ponadto dydaktyka na Wydziale Nauk Społecznych UŚ to obszar coraz bardziej intensywnej współpracy międzynarodowej. 1 października 2024 roku zajęcia rozpoczną studenci pierwszego w historii WNS kierunku oferowanego w zupełności w języku angielskim: International Studies in Political Science and Diplomacy. Część z nich będzie mogła ukończyć studia zdobywając podwójny dyplom: Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Ponadto w zakresie dydaktyki nasze starania będą koncentrowały się wokół utrzymania znakomitej współpracy z licznym gronem zagranicznych profesorów wizytujących oraz poszerzeniem oferty zajęć w językach obcych.
Ważnym obszarem działalności WNS UŚ pozostanie ścisła współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Region, w którym funkcjonujemy, przechodzi czas intensywnej transformacji. Dotyka ona nie tylko takich sfer jak przemysł, czy technologia, lecz także wrażliwych struktur społecznych. A to z pewnością wyzwanie dla Wydziału Nauk Społecznych UŚ.
Za nami czas intensywnych zmian prawnych i instytucjonalnych. Przed nami nowe zadania i wyzwania. Życzę Państwu, aby nadchodzący rok akademicki był dobry i obfitował w sukcesy.
dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
Dziekana Wydziału Nauk Społecznych
dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ
Dziekana Wydziału Nauk Społecznych
Foto. Grzegorz Więzik