Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Projekt edukacyjny ITGrA

25.11.2019 - 08:35 aktualizacja 01.12.2019 - 10:07
Redakcja: jp

Dziewczyny, nie bójcie się informatyki!

Pod takim hasłem 16 listopada, w siedzibie Uniwersytetu Śląskiego SMCEBI w Chorzowie, odbył się regionalny konkurs informatyczny dla dziewcząt „IT Diamonds”. Był to ostatni etap edukacyjnego projektu „ITGrA”, w którym wzięły udział 64 uczennice z 8 szkół średnich województwa śląskiego. Zadaniem konkursowym było wybudowanie strony internetowej dla Fundacji Michelle Obamy, z którym wszystkie drużyny poradziły sobie znakomicie, ale najlepsze okazały się licealistki z Mikołowa. Konkurs miał na celu szlifowanie młodych talentów, odkrycie potencjału tkwiącego w rozwoju technologii, a przede wszystkim popularyzację informatyki wśród kobiet.

Dr Katarzyna Trynda, prodziekan ds. kształcenia i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, mówi – Włączyliśmy się jako Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych w projekt ITGrA, by przede wszystkim promować, głównie wśród dziewcząt, prowadzone na naszym Wydziale kierunki studiów ze szczególnym uwzględnieniem kierunków informatycznych. Chcemy zachęcić uczestniczki projektu i młodzież uczestniczącą w wykładach, warsztatach i wszelkich innych imprezach związanych z tym projektem do podejmowania studiów wyższych z zakresu nauk ścisłych i technicznych. Uważamy bowiem, że ukończenie tych studiów determinuje poziom dobrobytu ekonomicznego w przyszłości. Nie są nam znane przypadki, by któryś z absolwentów kierunku Informatyka miał problem ze znalezieniem pracy. Zatrudnienie dostają wszyscy, przeważnie już w trakcie studiów.

Organizatorem konkursu było Capgemini Polska, partnerem głównym projektu Uniwersytet Śląski w Katowicach, patronem medialnym TVP3 Katowice, a partnerami projektu i sponsorami konkursu IT Diamonds: Activus, AreclorMittal, Amazon Web Services, eq system, Future Collars, IT Focus, Fundacja Pole Rozwoju, Kodilla, Szkoła Młodego Programisty.

Więcej o projekcie, wykładach otwartych i samym konkursie można dowiedzieć się na stronie: https://itgra.pl/