Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Laboratorium w kieszeni | Publikacja w „Talanta”

30.04.2021 - 13:25 aktualizacja 16.08.2021 - 10:21
Redakcja: jp
Tagi: chromatografia, chromatografia cienkowarstwowa, Instytut Chemii, Talanta

Czym jest chromatografia cienkowarstwowa?

Chromatografia cienkowarstwowa (TLC) jest popularną techniką separacyjną wykorzystywaną do rozdziału złożonych mieszanin. Jest bardzo tania w użyciu i relatywnie prosta. Ponadto, nie wymaga dużych objętości rozpuszczalników chemicznych. Jednak współczesna aparatura laboratoryjna umożliwiająca szczegółową identyfikację pasm chromatograficznych jest kosztowna i niedostępna w wielu laboratoriach.

 Chromatografia cienkowarstwowa i techniki obrazowe

W ostatnich latach podejmowane są próby opracowywania nowych i tanich urządzeń, które umożliwią obiektywizację wyników rozdziałów chromatograficznych i zwiększą dostęp do prostych urządzeń ułatwiających stosowanie TLC w laboratorium.

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprojektowali tanią komorę do naświetlania płytek chromatograficznych. Komora jest wyposażona w zestaw kilku źródeł światła (LED, UV-A i UV-C). Detektorem jest aparat fotograficzny smartfonu. Urządzenie wykorzystano do identyfikacji pasm pochodzących z rozdziałów chromatograficznych tuszy z piór wiecznych. Wyniki pomiarów porównano z pomiarami wykonanymi z zastosowaniem densytometru Desaga CD60, który jest urządzeniem dedykowanym do pomiarów płytek TLC.

W celu wykorzystania potencjału opracowanego urządzenia, rozdzielone chromatograficznie mieszaniny zostały zmierzone w trybie umożliwiającym selektywną rejestrację światła o różnych długościach fal jednocześnie. Uzyskane wyniki analizowano z wykorzystaniem metod chemometrycznych. Dowodzą one, że zaprojektowana komora z zamontowanym smartfonem może skutecznie identyfikować pasma chromatograficzne jak zaawansowane urządzenie laboratoryjne jakim jest densytometr Desaga CD60.

Badania zostały sfinansowane z grantu badawczego o numerze 2018/29/N/ST4/01547 przyznanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Niniejszy artykuł został wyróżniony przez czasopismo naukowe Talanta (Elsevier) i zamieszczony na styczniowej okładce wydania.

Perspektywy

Prawdopodobnie w przyszłości nasze smartfony będą mogły być stosowane nie tylko do rejestrowania sygnałów chromatograficznych, ale również do ich szybkiej interpretacji z wykorzystaniem szerokiej gamy metod uczenia maszynowego. Wiele analiz chemicznych będzie można przeprowadzić z pomocą urządzenia, które każdy z nas nosi w swojej kieszeni.

Odnośnik

Ł. Pieszczek, M. Daszykowski, Multi-wavelength imaging of HPTLC plates using a constructed illumination chamber with a smartphone camera as the detector, Talanta. 221 (2021) 121599. https://doi.org/10.1016/j.talanta.2020.121599.

return to top