Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Films4edu | Międzynarodowa konferencja na zakończenie projektu

01.03.2023 - 10:33 aktualizacja 23.05.2023 - 14:57
Redakcja: jp
Tagi: films4edu

tekst: Jolanta Różowska,
zdjęcia: Aneta Szczygielska-Łaciak i Marcin Łaciak

W piątek, 24 lutego 2023 r. w Chorzowie na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Śląskiego odbyła się międzynarodowa konferencja podsumowująca projekt Films4edu. Projekt był realizowany w ramach programu Erasmus+, a konsorcjum projektu tworzyło 6 partnerów z 4 krajów europejskich, w tym 3 partnerów z Polski. Partnerami Films4Edu byli:

  1. Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  2. Uniwersytet w Innsbrucku
  3. Uniwersytet w Maladze
  4. Uniwersytet w Żilinie
  5. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  6. Fundacja Małopolski Uniwersytet dla Dzieci.

Na konferencji obecni byli przedstawiciele partnerów oraz zaproszeni goście z zagranicy i polscy nauczyciele nauk przyrodniczych, w szczególności fizyki i chemii. Program konferencji składał się z wykładów, warsztatów oraz zwiedzania Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie.

W trakcie części wykładowej zaprezentowane zostały efekty działań projektowych oraz prezentacje podsumowujące projekt. Jednym z efektów projektu jest baza filmów dydaktycznych ilustrujących proste eksperymenty z fizyki i chemii, która zawiera również scenariusze z propozycjami wykorzystania tych filmów podczas lekcji w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Wybrane z tej bazy filmy zostały przedstawione i szczegółowo omówione przez ich autorów. W prezentacjach podsumowujących przedstawione zostały wyniki badań opinii nauczycieli i uczniów na temat powstałych filmów dydaktycznych.

W części warsztatowej grupy uczestników mieli możliwość samodzielnie wykonać proste doświadczenia z fizyki i z chemii. Konferencja zakończyła się zwiedzaniem laboratoriów Uniwersytetu Śląskiego.


Logo projektu Films4edu


Filmy, które powstały w czasie trwania projektu są dostępne na stronie: https://www.youtube.com/@films4edu607

return to top