Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Inż. Olga Zawarczyńska autorką najlepszego posteru na X Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Fizyki Medycznej „Fizyka dla Medyka”

21.04.2023 - 13:21 aktualizacja 21.04.2023 - 14:43
Redakcja: magdakorbela

15-16 kwietnia 2023 roku na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie odbyła się X Ogólnopolska Konferencja Studentów Fizyki Medycznej „Fizyka dla Medyka”.

W czasie sesji posterowej inż. Olga Zawarczyńska, studentka fizyki medycznej, zaprezentowała poster na temat Tkanka kostna osób z chorobą zwyrodnieniową. Dotyczył on charakterystyki fragmentów tkanki kostnej, pobranych w trakcie zabiegów endoprotezoplastyki stawów kolanowych i biodrowych.

Praca Pani Olgi została zauważona w czasie wydarzenia i wyróżniona dyplomem za najlepszy poster.

Próbki badane były pod względem parametrów takich jak gęstość, skład pierwiastkowy oraz budowa strukturalna. Pozwala to na lepsze poznanie zmian charakterystycznych dla tkanki kostnej objętej stanem patologicznym, w szczególności występowania torbieli zwyrodnieniowych, jak i degradacji samej tkanki gąbczastej.

Badania są prowadzone we współpracy z Galen-Ortopedia sp. z o.o. w Bieruniu oraz pracownikami WNST. Pani Olga prowadziła prace naukowo-badawcze jako członek międzyuczelnianego zespołu badawczego. Zaprezentowane wyniki eksperymentalne na konferencji uzyskała podczas stażu w Zespole Badawczym w Instytucie Fizyki w roku akademickim 2021/2022 oraz w ramach swojej pracy inżynierskiej, pod kierunkiem dr Iwony Lazar.

Inż. Olga Zawarczyńska uzyskała dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem. Udziela się w Studenckim Kole Naukowym Fizyki Medycznej Uniwersytetu Śląskiego.
Czym zajmuje się Koło Naukowe? Zobaczcie artykuł: Co fizyk medyczny robi w ZOO?

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Więcej o konferencji na stronie

return to top