Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Nominacja profesorska dla prof. dra hab. Sebastiana Pawlusa

26.05.2023 - 10:43 aktualizacja 26.05.2023 - 10:57
Redakcja: magdakorbela
Tagi: nominacje profesorskie

Z przyjemnością informujemy, że 𝗽𝗿𝗼𝗳. 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗦𝗲𝗯𝗮𝘀𝘁𝗶𝗮𝗻 𝗣𝗮𝘄𝗹𝘂𝘀 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki fizyczne nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę postanowieniem z dnia 8 maja 2023r.
Prof. dr hab. Sebastian Pawlus od czasu studiów związany z Instytutem Fizyki im. Augusta Chełkowskiego.
Doktorat obroniony w 2004 był poświęcony badaniom ciśnieniowym własności polimerów z grupy siloksanów – dyscyplina: nauki fizyczne.
Dalsza praca naukowa Pana Profesora poświęcona była głównie badaniom wpływu wysokiego ciśnienia na dynamikę molekularną różnych materiałów, ulegających procesowi zeszklenia, takie jak ciecze niskomolekularne, polimery i alkohole proste oraz polialkohole. W szczególności duża część badań dotyczyła wpływu struktur supramolekularnych, tworzonych poprzez wiązania wodorowe, na własności relaksacyjne różnych cieczy asocjacyjnych. Ten temat stał się podstawą habilitacji w dyscyplinie nauk fizycznych w 2016 roku.
Drugi, rozwijany przez Profesora kierunek badań to prace dotyczące wpływu różnych warunków termodynamicznych na własności elektryczne materiałów, takich jak ceramiki (np. o strukturze perowskitu) oraz materiały metaloorganiczne (hybrydowe), o potencjalnych zastosowaniach m.in. w elektronice.
Czterokrotnie kierował grantami OPUS z NCN (jeden w trakcie realizacji).
W latach 2006-2007 – odbył staż podoktorski w grupie prof. Alexeia P. Sokolova w University of Akron, USA
Był laureatem Stypendium dla młodych naukowców Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w latach 2004 i 2005 oraz w programie HOMING FNP, edycja 2008, połączone z kierowaniem projekt HOMING (2008-2010).
Brał udział w rozwijaniu i wdrożeniach aparatury wysokociśnieniowej do szerokopasmowych badań dielektrycznych – wykorzystany patent pracowników Instytut Fizyki UŚ – w różnych ośrodkach w Polsce i na świecie (Francja, Chiny) – poprzez SPIN-US sp. z o. o. i we współpracy z IWC PAN w Warszawie (Unipress).

Wyświetl publikacje

return to top