Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Po dyplomie | Spotkanie absolwentów rocznika 1995

12.07.2023 - 13:47 aktualizacja 12.07.2023 - 14:07
Redakcja: jp
Tagi: diploma ceremony, rozdanie dyplomów

|tekst: prof. Marzena Dzida, absolwentka rocznika 1995|

… zaczęło się „niewinnie”, z Renią odnalazłyśmy się przez Facebooka, a z Ewą połączyły mnie sprawy zawodowe. I wpadłyśmy na pomysł, żeby się spotkać, oczywiście na uczelni. Zaczęłyśmy wspominać czasy studenckie. Renia brylowała, pamiętała wszystkie osoby i  znała losy wielu z nich.

To był moment – decyzja – organizujemy spotkanie roku. Renia koordynowała poszukiwania, systematycznie uaktualniała listę. I z dnia na dzień było nas coraz więcej – odnaleźliśmy się wszyscy. Potem powstała grupa na Messengerze.  I pojawiły się stare zdjęcia i wspomnienia. Ustaliliśmy termin spotkania na 23.06.2023r. (piątek), Katowice ul. Bankowa 14, sala 116, gdzie mieliśmy zajęcia z termodynamiki („termy”) i konwersatorium z chemii fizycznej („konwers z fizycznej”). Zapowiedzianą atrakcją miała być wizyta w auli w Instytucie Chemii przy ul. Szkolnej 9, sala 73 (słynna „duża aula”). Krysia sprawdziła, czy na pewno aula jest wolna.

Już od poniedziałku na Messengerze można było wyczuć delikatną niepewność – ile osób przyjedzie, czy się rozpoznamy, czy będzie o czym rozmawiać… Nadszedł piątek i pierwszy dzwonek do drzwi – oczywiście Renia, gotowa pomóc. Za kilka minut kolejny dzwonek i kolejny,  przyjechały 22 osoby (!), z 33, które skończyły kierunek. Zrobił się radosny gwar, wszędzie było słychać śmiech. Uściskom i powitaniom nie było końca!

Przy kawie i domowym ciastku wspominaliśmy radośnie czasy studiów. Nie zmieniliśmy się, wszyscy rozpoznaliśmy się! Przyjechały dwie Anie,  dwie Basie, Renia i Renatka, dwie Mariole, Alicja, dwie Marzeny, Krysia, Aneta, Jola, Iwona, Asia i Iwonka (prawie jak siostry syjamskie), Ewa, Jadzia, Ola, Artur i Piotr (zawsze tak do Piotra mówiliśmy). I mieliśmy „zdalną” grupę wsparcia: Ilonę, Grażynę i Jurka, którzy nie mogli przyjechać, ale byli z nami duchem.

I stało się coś wyjątkowego! Było cudownie, bo każdy z nas wniósł tę wyjątkowość. Alicja przywiozła bluzkę, w której pisała kolokwium z „nieorganów” (z chemii nieorganicznej). Z Asią zadzwoniłyśmy do jej promotora, była to wzruszająca rozmowa. Iwonka wspominała naleśniki pichcone w akademiku. A połowa naszego małżeństwa z roku, czyli Mariolka opowiadała o swoim mężu („Arkadiusu”), a naszym koledze, tak, że czuliśmy jego obecność. Piotr zawsze dystyngowany, przyjechał aż z Norwegii i uśmiechał się od ucha do ucha. Arturowi pozostał ten zawadiacki uśmieszek. Ania powiedziała, że „Chemia czyni cuda – pięknie zachowała w Nas młodość ducha.” A w czasie naszego spotkania zamiast dwutlenku węgla w powietrzu było „dużo wydychanej miłości”.

Największym przeżyciem były odwiedziny budynku Instytutu Chemii przy ulicy Szkolnej 9. Miło było usiąść w ławkach na auli i przejść się jeszcze raz po korytarzach. Trudno było rozstać się z tym miejscem. Wiemy jedno, że kolejne spotkanie będzie wkrótce, bo już tęsknimy za sobą. Messenger wciąż aktywny, ciągle wspominamy i przypominamy sobie nowe historie, ale o tym następnym razem…

Marzena Dzida,
absolwentka rocznika 1995

Spotkanie absolwentów kierunku chemia rocznik 1995 | Fot. Katarzyna Kaczmarek