Jako Partner Wydarzenia serdecznie zapraszamy całą Wspólnotę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do Chorzowa, do Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu przy ul. Dąbrowskiego 113 na wyjątkowe wydarzenie „Chorzów dla Zdrowia”. To całodniowa inicjatywa, która odbędzie się w najbliższy piątek, 23.05.2025 r., która łączy: bezpłatne konsultacje, badania profilaktyczne, ciekawe panele eksperckie i atrakcje rekreacyjne – wszystko z myślą o zdrowiu i dobrym samopoczuciu naszej społeczności.
Na uczestników czekać będzie m.in. szeroka oferta bezpłatnych badań i konsultacji:
- pomiary ciśnienia, glukozy, EKG, badania USG i alergologiczne,
- konsultacje specjalistów: okulistów, dietetyków, kardiologów, psychologów, fizjoterapeutów,
- przesiewowe badania słuchu oraz wzroku,
- możliwość wykonania mammografii w mammobusie oraz konsultacji w mobilnych gabinetach okulistycznych i słuchu,
- porady dotyczące zdrowego stylu życia, profilaktyki uzależnień, szczepień ochronnych,
- instruktaż samobadania piersi oraz konsultacje w zakresie profilaktyki nowotworowej,
- prezentacje i warsztaty dotyczące aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i radzenia sobie ze stresem.
Zapraszamy
Szczególnie polecamy aktywności zorganizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach
13.00 – 14.00 | Hala MORiS
Panel dyskusyjny z udziałem dr Doroty Zygadło i dr Witolda Nowaka, prof. UŚ z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych na temat „Optometria: higiena wzroku, badania profilaktyczne i choroby oczu, czyli jak dbać o swoje oczy? Schorzenia siatkówki, leczenie AMD i DME w programie lekowym NFZ”.
Czy wiesz, jak ważna jest higiena wzroku i regularne badania profilaktyczne? Chcemy porozmawiać o tym, jak najlepiej chronić zdrowie oczu, korygować wady wzroku i jakie są najczęstsze schorzenia układu wzrokowego oraz jakie są dostępne metody leczenia.
Jednym z panelistów będzie dr Dorota Zygadło, doświadczona optometrystka z wieloletnią praktyką kliniczną i dydaktyczną. Biofizyk, optometrysta, dr nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk fizycznych. Pomysłodawca studiów w zakresie optometrii i optyki okularowej prowadzonych w formie studiów podyplomowych i studiów stacjonarnych (I i II stopnia). Podczas panelu opowie kim jest optometrysta, jak dbać o układ wzrokowy oraz prawidłowo korygować wzrok. Opiekun Koła Naukowego Optometrii Śląskiej, z którym będziecie też się mogli spotkać.
Poznaj panelistkę i ambasadorkę kierunku biofizyka – https://us.edu.pl/kandydat/dorota-zygadlo-ambasadorka-kierunku-studiow/
14.00 – 15.00 | Hala MORiS
Panel dyskusyjny z udziałem prof. dr hab. n. fiz. hab. n. med. Armanda Cholewki z Instytutu Inżynierii Biomedycznej na temat „Badamy nie tylko mamy” – profilaktyka raka piersi. Diagnostyka termowizyjna jako wsparcie przy wczesnej diagnostyce schorzeń piersi – akcja edukacyjna.
Czy wiesz, że wczesne wykrycie zmian w piersiach może uratować życie? Podczas spotkania porozmawiamy o znaczeniu regularnych badań, świadomości własnego ciała i nowoczesnych metod wspierających diagnostykę, takich jak diagnostyka termowizyjna. To bezinwazyjna i bezbolesna metoda, która pozwala dostrzec zmiany jeszcze zanim staną się widoczne w badaniach obrazowych.
Wśród grona gości będzie prof. dr hab. n. fiz. hab. n. med. Armand Cholewka, specjalista z zakresu termowizji medycznej i diagnostyki wczesnych zmian zapalnych oraz nowotworowych. Pan Profesor posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z kobietami w ramach profilaktycznych programów zdrowotnych. Podczas panelu wytłumaczy działanie termowizji, kiedy warto ją wykonać i jak wspiera klasyczne metody diagnostyczne.
Poznaj panelistę i ambasadora kierunku fizyka medyczna – https://us.edu.pl/kandydat/armand-cholewka-ambasador-kierunku-studiow/
Panel jest częścią akcji edukacyjnej, która ma na celu zwiększenie świadomości zdrowotnej kobiet w każdym wieku. Bo troska o zdrowie nie zna wieku ani statusu – badamy nie tylko mamy!
16.00 – 17.00 | Hala MORiS
Wykład pt. Czy zimno może leczyć? Dr Teresa Kasprzyk-Kucewicz z Instytutu Inżynierii Biomedycznej wprowadzi słuchaczy w fascynujący świat terapii zimnem – od krioterapii po morsowanie.
Podczas wykładu dowiesz się:
-
- Po co nam krioterapia i co to takiego?
- Czy człowiek jest w stanie „znieść” -120°C? brrr.
- Jak zimno wpływa na nasz organizm.
- Jakie procesy zdrowotne uruchamia i w jakich schorzeniach może wspierać leczenie i regenerację.
- Kiedy chłód pomaga, a kiedy może zaszkodzić.
Prelegneci z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach