Koordynator specjalizacji: prof. dr hab. Wojciech Pisarski, prof. dr hab. Ewa Schab-Balcerzak
Planowani prowadzący wykłady: prof. dr hab. Ewa Schab-Balcerzak, prof. dr hab. Joanna Pisarska, prof. dr hab. Wojciech Pisarski, dr hab. Aneta Słodek, prof. UŚ
Dlaczego specjalizacja Nowoczesne materiały dla innowacyjnych technologii?
Współcześnie istnieje konieczność rozwoju materiałów o zawansowanych właściwościach, bez których niemożliwy byłby dalszy postęp w nowoczesnych technologiach ważnych dla współczesnej cywilizacji, takich jak fotonika i optoelektronika. Wymaga to posiadania wiedzy dotyczącej sposobu otrzymywania materiałów o kontrolowanych właściwościach, jak i metod ich badania.
Specjalizacja jest prowadzona w dwóch zespołach: w Zespole polimerów i materiałów funkcjonalnych, którego liderem jest prof. dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak oraz w Zespole spektroskopii i materiałów luminescencyjnych, którego liderem jest prof. dr hab. Wojciech Pisarski. Tematyka badawcza obu Zespołów koncentruje się na syntezie i badaniu zaawansowanych materiałów nieorganicznych – szkieł, ceramiki, materiałów szklano-ceramicznych, nanomateriałów oraz organicznych – związków małocząsteczkowych i polimerów, pod kątem zastosowania ich w innowacyjnych technologiach, takich jak fotonika, optoelektronika, w tym fotowoltaiczna oraz diagnostyka medyczna oparta na bioobrazowaniu. Istotną cześć badań stanowi określenie potencjału aplikacyjnego opracowywanych materiałów do zastosowań w laserach, światłowodach, czujnikach, przetwornikach promieniowania, wzmacniaczach optycznych, diodach emitujących światło (OLED), nowoczesnych ogniwach fotowoltaicznych oraz w obrazowaniu komórkowym.
Tematyka zaplanowanych w ramach specjalizacji wykładów i warsztatów umożliwia teoretyczne zapoznanie się ze sposobem otrzymywania i badania zaawansowanych materiałów ceramicznych, szkieł, nowoczesnych polimerów w tym biodegradowalnych, reagujących na bodźce, czy też przewodzących oraz związków małocząsteczkowych o kontrolowanych właściwościach. Przekazaną wiedzę teoretyczną kompleksowo uzupełniają praktyki w laboratoriach, pozwalające na zdobycie umiejętności zarówno syntezy materiałów luminescencyjnych, polimerów o właściwościach fotoindukowanych, związków dla ogniw fotowoltaicznych, jak i badania ich struktury oraz właściwości istotnych z punktu widzenia ich zastosowań przy wykorzystaniu całego spektrum nowoczesnych technik obejmujących min. spektroskopię optyczną absorpcyjną i emisyjną, spektroskopię elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR), spektroskopię w podczerwieni (IR), spektroskopię Ramana, dynamiczną analizę mechaniczną (DMA), różnicową kalorymetrię skaningową (DSC) i analizę termograwimetryczą (TGA). Ponadto w trakcie zajęć laboratoryjnych przewidziane jest między innymi otrzymywanie różnych materiałów optycznych i określenie ich właściwości spektroskopowych, przygotowanie ogniw fotowoltaicznych III generacji oraz wyznaczenie ich wydajności konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną, a także badanie efektu fotomechanicznego w polimerach wykazujących właściwości fotochromowe.
Teoretyczna i praktyczna wiedza zdobyta w ramach specjalizacji da podstawy do poruszania się w obszarze zaawansowanych materiałów o kontrolowanych właściwościach dla innowacyjnych technologii oraz w wybranych urządzeniach fotonicznych i optoelektronicznych.