Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Filmowego – „Zmiany na rynku audiowizualnym”

25.03.2024 - 14:41, aktualizacja 17.04.2024 - 09:12
Redakcja: izabelamaculewicz

Konferencja organizowana jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach we współpracy z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się w formie stacjonarnej 17 maja 2024 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (aula nr 6). Planowana jest także transmisja na żywo z wydarzenia (więcej informacji wkrótce). Szczegółowy harmonogram zostanie przedstawiony już niedługo.

Harmonogram Konferencji został podzielony na trzy obszary:

  • Zmiany na rynku audiowizualnym w kontekście streamingu: perspektywa korzystających i twórców” – keynote speech oraz debata;
  • Krótkie formy realizacji audiowizualnej: shortsy, reelsy, tiktoki – prawna perspektywa platform i użytkowników” – keynote speech oraz prezentacja abstraktów wyłonionych w konkursie;
  • Wykorzystanie GenAI w procesie produkcji filmowej” – keynote speech oraz debata.

W ostatnim czasie obserwujemy szereg problematycznych zagadnień powstałych wokół tematyki filmu i produkcji audiowizualnej. Zasady wynagradzania twórców filmowych, popularność nowych, krótkich form audiowizualnych, a także rozwój sztucznej inteligencji. Z tych powodów stworzyliśmy projekt konferencji (I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Filmowego – Zmiany na rynku audiowizualnym), która ma stanowić przestrzeń do wymiany zdań, wyrażania poglądów i propozycji. Przez takie wydarzenie chcemy się przyczynić do zainicjowania działań zmierzających do rozwiązania kwestii spornych z zakresu prawa filmowego, które mają wpływ na rynek twórczości audiowizualnej.

W Konferencji wezmą udział profesjonaliści: naukowcy, praktycy, a także przedstawiciele OZZ. Dla zainteresowanych wystąpieniem na Konferencji w panelu “Krótkie formy realizacji audiowizualnej: shortsy, reelsy, tiktoki – prawna perspektywa platform i użytkowników” przewidziany jest konkurs na abstrakty.

Konferencja przeznaczona jest zarówno dla prawników-naukowców, jak i prawników-praktyków, którzy na co dzień zajmują się problematyką prawa filmowego. Na nasze wydarzenie zapraszamy jednak wszystkich tych, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z przemysłem audiowizualnym, własnością intelektualną, nowymi technologiami i sztuczną inteligencją, w tym doktorantów i studentów (nie tylko kierunku Prawo).

Organizatorzy Konferencji zapraszają do wzięcia udziału w konkursie na abstrakty w celu wzięcia udziału w panelu: “Krótkie formy realizacji audiowizualnej: shortsy, reelsy, tiktoki – prawna perspektywa platform i użytkowników”.

Link do formularza zgłaszania abstraktu: https://forms.office.com/e/r3yiDk4rrU

 Warunki abstraktu:

  • autorką/autorem abstraktu powinna być osoba o stopniu naukowym co najmniej doktora lub osoba posiadająca status doktoranta lub osoba posiadająca tytuł zawodowy uprawniający do wykonywania zawodu adwokata, biegłego rewidenta, doradcy podatkowego, doradcy restrukturyzacyjnego, komornika sądowego, notariusza, prokuratora, radcy prawnego, rzecznika patentowego lub sędziego;
  • temat wystąpienia powinien wpisywać się w tematykę zarówno konferencji, jak i panelu;
  • 1200 znaków;
  • bez bibliografii;
  • abstrakty należy przesyłać z wykorzystaniem tego formularza.

 Termin na przesyłanie abstraktów: 17.04.2024 r.

Spośród nadesłanych abstraktów Organizatorzy wybiorą 4 najlepsze, których autorki/autorzy otrzymają możliwość wystąpienia na Konferencji w panelu: “Krótkie formy realizacji audiowizualnej: shortsy, reelsy, tiktoki – prawna perspektywa platform i użytkowników”. Czas wystąpienia: 15 minut. Organizator przekaże informację o wynikach konkursu w formie mailowej tylko osobom zakwalifikowanym do udziału w Konferencji najpóźniej w terminie 14 dni od dnia upływu terminu na przesyłanie abstraktów.

W skład Komitetu Organizacyjnego z ramienia UŚ wchodzą:

  • prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk,
  • dr Łukasz Maryniak,
  • mgr Dominik Gabor,
  • mgr Wiktoria Sikorska. 

Jednocześnie współpraca z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest zapewniona m.in. poprzez zaangażowanie dr Igi Bałos oraz dr Katarzyny Jasińskiej z Akademii.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie jest także dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Serdecznie zapraszamy!

 

return to top