Refleksje o nauczaniu prawa Unii Europejskiej na wydziałach prawa w Polsce. Rozważania w związku z ukazaniem się podręcznika „Prawo Unii Europejskiej” pod red. J. Barcika i R. Grzeszczaka

14.12.2022 - 11:56, aktualizacja 14.12.2022 - 11:56
Redakcja: administrator

Serdecznie zapraszamy na debatę „Refleksje o nauczaniu prawa Unii Europejskiej na wydziałach prawa w Polsce”, do której przyczynkiem była nowa edycja podręcznika akademickiego „Prawo Unii Europejskiej” pod redakcją prof. dr. hab. Jacka Barcika oraz prof. dr hab. Roberta Grzeszczaka.

Potrzeba dyskusji na temat efektywnego przekazywania wiedzy o Unii Europejskiej i jej prawodawstwie związana jest ze zmianami zachodzącymi w samej wspólnocie. Kwestionowanie wartości i znaczenia Unii dla rozwoju Europy, czy pojawiające się w debacie politycznej państw członkowskich tendencje odśrodkowe, wymagają dostosowania na nowo treści, środków i języka dyskursu akademickiego. Podręcznik wydany w oficynie C.H. Becka jest publikacją unikatową na polskim rynku, która jest efektem współpracy 15 wybitnych autorek i autorów reprezentujących większość ośrodków akademickich prowadzących w Polsce badania nad ustrojem i prawem UE. Podręcznik odnosi się do wszystkich zmiennych, które wpłynęły w ostatnich latach na destabilizację sytuacji w UE, co pozwoli czytelnikom na zrozumienie wewnętrznych i zewnętrznych mechanizmów integracyjnych. Wartość tego podręcznika przejawia się w pełnej i aktualnej treści wykładu, wspomaganego przykładami z praktyki integracji europejskiej.

W spotkaniu wezmą udział:

prof. dr hab. Jacek Barcik – redaktor podręcznika;

dr hab. Maciej Szpunar, prof. UŚ – Pierwszy Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, autor rozdziału;

dr Krzysztof Pacuła – Referendarz w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, autor rozdziału.

Zapraszamy we wtorek 20 grudnia 2022 roku o godz. 13:00 do Sali Posiedzeń Rady Instytutu p. 1.4 (I p.)