Europejski Dzień Prawnika został ustanowiony w 2014 roku przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat praworządności oraz dla podkreślenia roli prawników w jej budowaniu. W 2017 roku uchwalono, że obchody przypadać będą rokrocznie 25 października.
W bieżącym roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przyłączył się do obchodów Europejskiego Dnia Prawnika organizując wydarzenie o charakterze edukacyjnym skierowane przede wszystkim do licealistów oraz uczniów szkół podstawowych. Wydarzenie pełniło również funkcję Dnia Otwartego.
W jego harmonogramie zaplanowano szereg wystąpień przybliżających młodzieży wybrane sytuacje życia społecznego i kulturalnego, których kontekstu prawnego mogą nie być świadomi. Komitet Organizacyjny WPiA UŚ uznał za konieczne promowanie wiedzy prawniczej w obszarach w których młodzież porusza się na co dzień oraz które cieszą się szczególnym ich zainteresowaniem.
Prelekcjom towarzyszyły ekspozycje: najcenniejszych dokumentów z księgozbioru Biblioteki Prawniczej oraz tóg prawniczych z okresu II Rzeczpospolitej.
Z uwagi na obostrzenia „Dzień Prawnika” na Wydziale Prawa i Administracji UŚ odbył się w wersji hybrydowej. W auli nr 5 zgromadziło się około 100 uczniów katowickich szkół, a dzięki transmisji w serwisach Youtube oraz Facebook grono uczestników wydarzenia liczy już ponad 2600 osób i stale się powiększa, ponieważ nagranie jest nadal dostępne w mediach społecznościowych: https://www.youtube.com/watch?v=L4NOS9uXL0A
Bardzo dziękujemy Prelegentom za zaangażowanie i wspaniałe wystąpienia, młodzieży za liczne przybycie, a wszystkim wirtualnym uczestnikom za spędzony z nami czas!
Mamy nadzieję, że na kolejnym wydarzeniu z okazji Europejskiego Dnia Prawnika – w 2022 roku – spotkamy się w równie licznym gronie.
𝐑𝐚𝐦𝐨𝐰𝐲 𝐡𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚:
10:00 – Przywitanie przybyłych gości;
10:15 – dr hab. Marek Leśniak, prof. UŚ – Na czym polegają badania poligraficzne (wariograficzne)?
10:35 – dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ, radca prawny – Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi i prawników?
10:55 – mec. Oliwia Babiarz, adwokat – Pułapki kontraktowe w sporcie zawodowym
11:15 – mgr Jakub Hanc – Licentia Poetica, czyli czy „Patoreakcja” to zniewaga?
11:35 – prof. dr hab. Piotr Ślęzak – Czy potrawa jest utworem?
11:55 – mgr Dominik Gabor – Dlaczego na sówkę powinna być licencja? Działalność w Internecie zgodna z prawem.
12:25 – Zakończenie.
Komitet Organizacyjny:
adw. Magdalena Stryja – Kierownik Organizacyjna Rzecznik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ – Pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. współpracy z liceami ogólnokształcącymi
dr Grzegorz Nancka – Pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. Kół Naukowych oraz Pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. studenckich