Europejski Dzień Prawnika 2021 na WPiA UŚ

29.10.2021 - 09:36, aktualizacja 03.11.2021 - 11:49
Redakcja: martarekosiewicz

Europejski Dzień Prawnika został ustanowiony w 2014 roku przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat praworządności oraz dla podkreślenia roli prawników w jej budowaniu. W 2017 roku uchwalono, że obchody przypadać będą rokrocznie 25 października.

W bieżącym roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego przyłączył się do obchodów Europejskiego Dnia Prawnika organizując wydarzenie o charakterze edukacyjnym skierowane przede wszystkim do licealistów oraz uczniów szkół podstawowych. Wydarzenie pełniło również funkcję Dnia Otwartego.

W jego harmonogramie zaplanowano szereg wystąpień przybliżających młodzieży wybrane sytuacje życia społecznego i kulturalnego, których kontekstu prawnego mogą nie być świadomi. Komitet Organizacyjny WPiA UŚ uznał za konieczne promowanie wiedzy prawniczej w obszarach w których młodzież porusza się na co dzień oraz które cieszą się szczególnym ich zainteresowaniem.

Prelekcjom towarzyszyły ekspozycje: najcenniejszych dokumentów z księgozbioru Biblioteki Prawniczej oraz tóg prawniczych z okresu II Rzeczpospolitej.

Z uwagi na obostrzenia „Dzień Prawnika” na Wydziale Prawa i Administracji UŚ odbył się w wersji hybrydowej. W auli nr 5 zgromadziło się około 100 uczniów katowickich szkół, a dzięki transmisji w serwisach Youtube oraz Facebook grono uczestników wydarzenia liczy już ponad 2600 osób i stale się powiększa, ponieważ nagranie jest nadal dostępne w mediach społecznościowych: https://www.youtube.com/watch?v=L4NOS9uXL0A

Bardzo dziękujemy Prelegentom za zaangażowanie i wspaniałe wystąpienia, młodzieży za liczne przybycie, a wszystkim wirtualnym uczestnikom za spędzony z nami czas!

Mamy nadzieję, że na kolejnym wydarzeniu z okazji Europejskiego Dnia Prawnika – w 2022 roku – spotkamy się w równie licznym gronie.

𝐑𝐚𝐦𝐨𝐰𝐲 𝐡𝐚𝐫𝐦𝐨𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦 𝐰𝐲𝐝𝐚𝐫𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚:

10:00 – Przywitanie przybyłych gości;

10:15 – dr hab. Marek Leśniak, prof. UŚ – Na czym polegają badania poligraficzne (wariograficzne)?

10:35 – dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ, radca prawny – Czy sztuczna inteligencja zastąpi ludzi i prawników?

10:55 – mec. Oliwia Babiarz, adwokat – Pułapki kontraktowe w sporcie zawodowym

11:15 – mgr Jakub Hanc – Licentia Poetica, czyli czy „Patoreakcja” to zniewaga?

11:35 – prof. dr hab. Piotr Ślęzak – Czy potrawa jest utworem?

11:55 – mgr Dominik Gabor – Dlaczego na sówkę powinna być licencja? Działalność w Internecie zgodna z prawem.

12:25 – Zakończenie.

Komitet Organizacyjny:

adw. Magdalena Stryja – Kierownik Organizacyjna Rzecznik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ – Pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. współpracy z liceami ogólnokształcącymi

dr Grzegorz Nancka – Pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. Kół Naukowych oraz Pełnomocnik Dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. studenckich