Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
search
Faculty of Arts and Educational Science
Logo European City of Science 2024

Rada Interesariuszy Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego

Sorry, this entry is only available in Polish.

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”
left img

Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” jest samorządową instytucją kultury. Mieści się w zabytkowym budynku – Domu Narodowym. COK jest organizatorem lub współorganizatorem międzynarodowych imprez i festiwali, zarówno w wymiarze lokalnym jak i regionalnym. Prowadzi wszechstronną działalność kulturalno-oświatową z zakresu różnych dziedzin kultury i sztuki. Jest miejscem koncertów, spektakli, prelekcji, warsztatów, przeglądów i konkursów. W budynku mieszczą się 3 galerie sztuki, w których regularnie odbywają się wystawy. Częścią COK jest Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego, w którym odbywają się spotkania, wykłady, warsztaty, wystawy związane głównie z folklorem Śląska Cieszyńskiego.

Člověk na hranici || Człowiek na granicy Člověk na hranici || Człowiek na granicy
left img

Jako absolwent Animacji Społeczno-Kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, a obecnie menadżer ds. PR i koordynacji działań odpowiadam zarówno za linię programową i realizację działań statutowych stowarzyszenia, jak również za ich promocję i współpracę z mediami, partnerami oraz oraz instytucjami. Naszym głównym obszarem działania jest kultura i sztuka, a także transgraniczna polsko-czeska współpraca oraz działania edukacyjne i społeczne. Stowarzyszenie realizuje projekty własne, ale także działania w ramach współpracy partnerskiej. Pracujemy, tworzymy i żyjemy na granicy miast, województw, ale także obu krajów, stąd zasięg naszych działań często wykracza poza granice Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, a także Euroregionu Śląsk Cieszyński, który traktujemy jako miejsca niezwykle dla nas ważne i bliskie sercu. Staramy się być wsparciem dla lokalnej społeczności, tworząc wartości i budując partnerstwa, a także oparte na partnerstwie mosty porozumienia. Jesteśmy kreatywni i otwarci na nowe pomysły oraz możliwości współpracy. Każdego roku pozyskujemy środki finansowe na realizację własnych i partnerskich działań, mamy doświadczenie z przygotowaniem i realizacją programów dotacyjnych oraz polsko-czeskimi i czesko-polskimi tłumaczeniami. Jesteśmy zawsze tam gdzie ważna jest współpraca, zrozumienie, poszanowanie dla tradycji i kultury regionu, ale także przełamywanie stereotypów i budowanie polsko-czeskiej współpracy.

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Kat(...) Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach
left img

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach łączy tradycję z nowoczesnością. Działalność artystyczną rozpoczęła w 1945 roku i każdego roku organizuje około 200 koncertów oraz ponad 1000 wydarzeń edukacyjnych, kilkanaście wydarzeń specjalnych, światowe prawykonania, nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe. Filharmonia Śląska jest organizatorem jednego z najważniejszych konkursów wykonawczych w Polsce: Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, a także międzynarodowych festiwali jak: Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Międzynarodowe Kursy Dyrygenckie im. Grzegorza Fitelberga. Filharmonia organizuje także niezwykłe koncerty w katowickim Spodku, takie jak Gala Muzyki Filmowej, Game Music Concert, Silesia in Love, podczas których muzyka łączy się ze spektakularnymi efektami specjalnymi. W siedzibie instytucji odbywają się koncerty hologramowe dzięki temu, że posiada jedyną w Europie salę koncertową wyposażoną w nowoczesny ekran mgłowy.

Słoneczna Kraina Słoneczna Kraina
left img

Grupa Słoneczna Kraina, obejmuje 14 przedszkoli dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dwie szkoły specjalne zlokalizowane w Bielsku-Białej oraz w Raciborzu, a także specjalistyczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Jednym z działań realizowanych w naszych placówkach jest innowacyjny autorski program do edukacji przedszkolnej „Wędrówka ze Słoneczkiem” oraz platforma do monitorowania postępów rozwojowych dzieci. Widząc potrzebę łączenia teorii z praktyką i koniecznością prowadzenia badań posiadamy międzynarodowe czasopisma naukowego International Journal of Special Education, które zostało ocenione na 70 punktów zgodnie z kryteriami Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Wyróżnia nas również implementacja metody Routine Based Model, w jednym z przedszkoli na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Metoda ta jest stosowana zarówno w edukacji przedszkolnej, jak i wczesnym wspomaganiu rozwoju, co stanowi o naszym unikalnym podejściu pedagogicznym. Pracownicy Grupy Słoneczna Kraina aktywnie angażują się w kampanie profilaktyczne, przykładowo przez tworzenie i rozpowszechnianie plakatów edukacyjnych. Celem tych działań jest podniesienie świadomości rodziców w zakresie prawidłowego rozwoju ich dzieci oraz ewentualnych nieprawidłowości. Inicjatywy te nie tylko promują zdrowy rozwój, ale także wzmacniają kompetencje rodzinne w opiece i wychowaniu dzieci. Jest partnerem w wielu projektów. Dodatkowo, Fundacja Słoneczna Kraina Dzieciom, będąca integralną częścią Grupy, odgrywa istotną rolę w organizowaniu wydarzeń, które promują budowanie mocnych więzi rodzinnych oraz wspierają rodziny. Jako organizator licznych konferencji i akcji profilaktycznych, Fundacja wyraźnie przyczynia się do promocji zdrowego rozwoju społecznego i edukacyjnego. Poprzez swoje działania, Grupa Słoneczna Kraina wraz z Fundacją aktywnie przyczyniają się do tworzenia wspierającej społeczności dla dzieci z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich rodzin, podkreślając znaczenie edukacji, terapii i profilaktyki w ich życiu.

Ledholo – polski producent Ledholo – polski producent
left img

LEDHOLO – POLSKI PRODUCENT Firma Ledholo powstała w 2019 roku. Jej siedziba znajduje się w Polsce, w Szczecinie. Jesteśmy jedynym polskim producentem rozwijającym technologię wyświetlania obrazów holograficznych oraz zaawansowanych systemów interaktywnych. Nasze rozwiązania znajdują praktyczne zastosowanie w takich branżach jak reklama, rozrywka, kultura i sztuka, edukacja czy aranżacja wnętrz. Nieustannie rozwijamy naszą technologię i rozszerzamy katalog produktowy i usługowy. Nasza oferta nie ogranicza się jedynie do hologramów 3D. Ledholo to kompleksowy system, obejmujący sprzęt, oprogramowanie do zarządzania i tworzenia treści 3D, szeroki zakres systemów interaktywnych oraz profesjonalne studio specjalizujące się w produkcji spektakularnych animacji 3D (Holar Studio 3D). Mamy Showroom w sercu biznesowym Warszawy – Marynarska Point 2. Ponad 98% naszych klientów kontynuuje z nami współpracę przy kolejnych projektach Nasza misja i wizja W Ledholo tworzymy wyświetlacze cyfrowe oraz systemy interaktywne, dzięki którym możliwe jest realistyczne prezentowanie otaczającego nas świata 3D. Wierzymy, że hologramy 3D to więcej niż tylko kolejna technologia. To nowy sposób doświadczania rzeczywistości. Ludzie Zespół Ledholo tworzą ludzie z różnych zakątków świata. Otwieramy nowe biura oraz przedstawicielstwa na świecie. Ledholo to zespół inżynierów, projektantów, animatorów i entuzjastów najnowszych technologii. Mamy wieloletnie doświadczenie w inżynierii wydarzeń, branży reklamowej oraz event marketingu. Wspaniała atmosfera pracy Mimo że tworzymy w wirtualnym świecie, nasza praca jest pełna rzeczywistości, miłości, radości, uśmiechu i pasji, które dają Nam energię by działać kreatywnie i czerpać pozytywną energię z naszego otoczenia. Troska o środowisko naturalne Wierzymy w ekologiczne podejście do produkcji. Zużycie prądu wyświetlaczy Ledholo jest o blisko 87% mniejsze niż tradycyjnych ekranów diodowych, co przekłada się na minimalne koszty eksploatacji oraz niską emisję CO2, dbając tym samym o środowisko naturalne. JAK TO DZIAŁA? Jako producent wyświetlaczy holograficznych, nie ograniczamy się jedynie do standardowej oferty produktów. W naszej działalności realizujemy także projekty “szyte na miarę”. Doradzamy, dobieramy oraz prezentujemy najlepiej dopasowane rozwiązania, uwzględniając konkretne oczekiwania i potrzeby projektu, zarówno pod względem sprzętowym, jak i animacyjnym. Systemy interaktywne Ledholo prezentuje różnorodne autorskie rozwiązania, umożliwiające pełną interakcję z prezentowaną treścią 3D, co skutkuje niezrównanym zaangażowaniem potencjalnych klientów.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu
left img

Głównym celem działalności kulturalnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury jest rozpoznawanie i rozbudzanie potrzeb kulturalnych środowiska, kształtowanie wzorów aktywnego uczestnictwa w kulturze, prowadzenie różnorodnych form edukacji kulturalnej odbywającej się na terenie całej gminy oraz wyrównywanie szans w dostępie do kultury również za pośrednictwem wchodzących w jego skład sześciu świetlic, umiejscowionych w każdej miejscowości gminy. Ważnym aspektem działalności instytucji jest pierwiastek edukacyjny. Odbiorcy mają więc okazję spotkać się z wykonawcami prezentującymi różne style w muzyce – od popularnych, młodzieżowych, poprzez jazz, po muzykę klasyczną. Kolejną propozycją jest prezentowanie odmiennych kultur (kultura żydowska, ukraińska, japońska itp.) oraz muzyki różnych stron świata. Proponujemy wiele różnorodnych działań, warsztatów, wycieczek itp., które adresujemy do odbiorców w każdym wieku. Utrzymujemy stały kontakt z miejscowymi artystami. Istniejemy już od 1983 roku. Kilka lat temu dopłynęliśmy do bezpiecznej przystani, przeprowadzając się do pięknej, nowoczesnej siedziby. Dzięki tym sprzyjającym okolicznościom, możemy i chcemy tworzyć kulturę na najwyższym poziomie. Rocznie organizujemy około 100 imprez – samodzielnie lub pomagamy w organizacji innym podmiotom. Organizujemy i wspieramy działalność ponad 30 grup, stowarzyszeń, zespołów, które mają u nas swoje siedziby, ćwiczą, spotykają się. Wspieramy ich technicznie, personalnie, a nie raz i finansowo. Wraz z uczestnikami działań świetlicowych, to grupa około 1 000 osób, co w liczącej niewiele ponad 12 tys. mieszkańców gminie, jest wynikiem więcej niż zadowalającym. Na przestrzeni lat do Strumienia zawitały wielkie gwiazdy m.in. Stanisław Sojka, Anna Maria Jopek, De Mono, Magda Umer i MUMIO, Kuba Badach, Mela Koteluk, Czesław Mozil, Voo Voo, Lemon, Abradab, Happysad, Strachy na Lachy, Lao Che, Teatr Wierszalin z Supraśla, ZPiT Śląsk, Artur Andrus i wiele, wiele innych. Jednym słowem w naszych działaniach staramy się wykorzystać potencjał lokalowo-sprzętowy, ale co najważniejsze, ludzki. Udało nam się skupić wokół ośrodka kultury niezwykłą „emgokową” rodzinę – Przyjaciół kultury. Ludzie ci, w wielu przypadkach społecznicy, są zawsze gotowi do działań, a ich aktywność wykracza również poza obszar kultury, ponieważ chętnie biorą udział w akcjach społecznych i po prostu lubią miejsce, w którym żyją.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego Muzeum Śląska Cieszyńskiego
left img

Założone w 1801 roku, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, szczyci się mianem najstarszego, nieprzerwanie działającego, publicznego muzeum w Europie Środkowej. Mieści się w XVIII-wiecznym pałacu hrabiów Larischów, zdobionym polichromiami, a wystawionym kilkadziesiąt metrów od cieszyńskiego rynku. Najstarszą część zbiorów stanowi kolekcja ks. Leopolda Jana Szersznika, założyciela Muzeum. Tworzą ją m.in. dawne instrumenty naukowe i astronomiczne, w tym XVII-wieczny globus nieba, mikroskopy czy zegary słoneczne, ale też zbroja husarska, strzelby cieszynki czy unikatowy zbiór broni egzotycznej. Pośród naturaliów znajdziemy rękę mumii, penis wieloryba i szczękę mamuta. Na ekspozycji, ilustrującej dzieje Księstwa Cieszyńskiego, zobaczyć można gotycką rzeźbę Madonny z Dzieciątkiem z warsztatu Piotra Parlera, kabinet ostatniej cieszyńskiej Piastówny, portrety cesarza Franciszka Józefa i Sisi. Historię materialną tworzą pamiątki po mieszkańcach grodu i zamku na Górze Zamkowej, sprzęty związane z życiem cieszyńskich mieszczan, działalnością cechów, rozwojem przemysłu oraz kulturą ludową. Dowiemy się jak doszło do podziału Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego w roku 1920, wzruszenie wywoła dźwięk ponad stuletniej grającej szafy, a zaskoczenie – zbrojownia z XVIwiecznymi mieczami czy karabinem maszynowym firmy Fiat z czasów I wojny światowej. Muzeum Śląska Cieszyńskiego ul. T.Regera 6, 43-400 Cieszyn tel. sekretariat: +48 33 851 29 33 fax: +48 33 851 29 32 e-mail: sekretariat@muzeumcieszyn.pl

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Wł(...) Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Jastrzębia-Zdroju
left img

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Władysława Broniewskiego położona jest w centrum Jastrzębia-Zdroju. W roku szkolnym 2023/2024 placówka obchodzi Jubileusz 55-lecia. Bazę lokalową szkoły stanowi budynek oddany do użytku w 1969 roku, który jest systematycznie modernizowany. Misja szkoły brzmi: „Każde dziecko ma szansę na sukces”, co w praktyce oznacza dążenie do maksymalnego wykorzystania możliwości, zdolności i talentów wszystkich uczniów. Głównym celem jest indywidualny sukces każdego dziecka. Pierwsza klasa integracyjna powstała 1 września 2004 roku, jako propozycja nowego ogniwa edukacji w ramach szkół ogólnodostępnych. Klasa integracyjna może liczyć do 20 uczniów, a w klasie uczy dwóch nauczycieli: wiodący oraz współorganizujący proces kształcenia. Struktura szkoły podstawowej obejmuje dwa etapy edukacyjne: klasy I-III i klasy IV-VIII. Obecnie zorganizowanych jest 15 zespołów klasowych, w tym 6 zespołów na I etapie edukacyjnym. Grono pedagogiczne tworzą nauczyciele z różnorodnym stażem pracy, posiadający wykształcenie przedmiotowe i specjalistyczne. W szkole aktualnie zatrudnionych jest 51 nauczycieli i specjalistów, w tym m.in. psycholog i pedagog szkolny, neurologopedzi, oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy, tyflopedagodzy, arteterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej oraz specjaliści z zakresu edukacji i rewalidacji osób ze spektrum autyzmu. Aby jak najefektywniej wspierać uczniów w poznaniu swoich predyspozycji i uzdolnień, nauczyciele angażują się w ogólnopolskie projekty i programy np. „Laboratoria przyszłości”, „OSEhero”, „BohaterON – włącz historię!”, „Młodzi w akcji+”, „Zdrowa Klasa”, „Przyjaciele Zippiego”, „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, „Dzieci Uczą Rodziców”. Nauczyciele poszukują także inspiracji korzystając z doświadczeń europejskich systemów edukacyjnych. Uczestniczą wraz z uczniami w międzynarodowych projektach takich jak eTwinning i „Erasmus+”. Realizacja tych projektów przyczynia się do tworzenia europejskiego wymiaru placówki, służy doskonaleniu organizacji procesu kształcenia w klasach integracyjnych, podniesieniu efektywności pracy dydaktycznej i rewalidacyjnej z uczniami, a także wspiera kształtowanie nowoczesnego środowiska edukacyjnego opartego na trosce o dobrostan wszystkich członków społeczności szkolnej. W szkole realizowane są także autorskie Innowacje Pedagogiczne, takie jak m.in.: „Angielski łączy dzieci”, „Współpraca środowisk edukacyjnych”, „Zakodowane klocki” czy „Robotyka i programowanie z klockami LEGO”. Od roku szkolnego 2017/2018 nawiązano współpracę w ramach umowy dydaktyczno-naukowej ze społecznością akademicką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji (Kampus w Cieszynie). Celem tej współpracy jest wzajemna wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pedagogicznych. W latach 2019-2023 szkoła przystąpiła do innowacyjnego programu „Szkoła dla ASA. Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj”, prowadzonego przez Regionalny Ośrodek Metodyczny Metis w Katowicach. W rezultacie prowadzonych działań w ramach tego programu placówka uzyskała certyfikat „szkoły przyjaznej dla osób ze spektrum autyzmu”. W celu jak najlepszej integracji szkoły z środowiskiem lokalnym organizowane są imprezy okolicznościowe aktywizujące całą społeczność szkolną np. „Wieczór Kolęd”, Rodzinny Piknik SP5, przedstawienia i akademie szkolne. Prowadzone są liczne akcje charytatywne na rzecz potrzebujących dzieci w środowisku lokalnym. „Piątka” to szkoła stale rozwijająca się, w której uczeń ma przestrzeń do kształtowania umiejętności radzenia sobie z trudnościami, a także rozwijania swoich mocnych stron, zainteresowań oraz kompetencji społecznych i interpersonalnych.

Zakład Karny w Cieszynie Zakład Karny w Cieszynie
left img

Zakład Karny w Cieszynie jest jednostką typu zamkniętego przeznaczoną dla skazanych mężczyzn recydywistów penitencjarnych, posiada również oddział dla tymczasowo aresztowanych, pozostających w dyspozycji: Sądu Rejonowego w Cieszynie, Prokuratury Rejonowej w Cieszynie, Sądu Rejonowego w Jastrzębiu Zdroju, Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu Zdroju. Pojemność jednostki wynosi 380 miejsc. W skład jednostki wchodzi także Oddział Zewnętrzny w Bielsku Białej.

Zespół Szkół nr 6 w Rybniku Zespół Szkół nr 6 w Rybniku
left img

Zespół Szkół nr 6 w Rybniku Placówka funkcjonująca w Rybniku od drugiej połowy lat 80 pod nazwą Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna, była pierwszą (i przez wiele lat jedyną) szkołą tego typu w regionie. Szkoła parokrotnie zmieniała nazwę oraz lokalizację. Od 2011 roku placówka ma swoją siedzibę w przy ul. Małachowskiego 145 i funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół nr 6. W skład Zespołu wchodzi Szkoła Branżowa I Stopnia, Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Aktualnie kształci się tutaj ponad 160 uczniów. Szkoła stwarza swoim wychowankom dobre warunki do nauki, a także do rozwoju pasji i zainteresowań. Placówka zapewnia młodzieży bezpłatną naukę w przyjaznym środowisku, w prawdziwie rodzinnej atmosferze. Do dyspozycji uczniów są nowocześnie wyposażone pracownie: multimedialna, komputerowa, ceramiczna, krawiecka oraz kucharska, a kształcenie odbywa się w małych zespołach klasowych. W ofercie dla młodzieży znajdują się atrakcyjne formy zajęć dydaktycznych, konsultacje oraz zajęcia ze specjalistami, w tym z psychologiem, pedagogiem, logopedą oraz doradcą zawodowym. Wspomagamy rozwój naszych uczniów poprzez udział w różnorodnych terapiach: rehabilitacja ruchowa, gimnastyka korekcyjna, muzykoterapia z masażem dźwiękiem, hipoterapia i dogoterapia, arteterapia, Biofeedback, terapia metodą Tomatisa, terapia metodą Warnkego, terapia integracji sensorycznej, terapia VR (virtual reality – wirtualnej rzeczywistości) Zespół Szkół nr 6 od lat aktywnie uczestniczy w realizacji miejskich i europejskich projektów edukacyjnych. Dzięki programom Leonardo da Vinci, Comenius czy Erasmus plus oraz współpracy przygranicznej, uczniowie biorą udział w międzynarodowych wymianach. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym młodzież uczestniczy w interesujących przedsięwzięciach, w tym w wyjazdach zagranicznych. Zdobywa dzięki temu nowe doświadczenia i rozwija swoje kompetencje językowe. Warto dodać, że placówka dysponuje nowym busem i tym samym zapewnia uczniom transport pomiędzy miejscem zamieszkania a szkołą. Uczniowie wraz z nauczycielami aktywnie uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Szkoła bierze udział w Targach Edukacji oraz wielu innych imprezach o charakterze kulturalnym czy sportowym. Jest m.in. organizatorem Międzynarodowej Olimpiady Integracyjnej. Jest to jednak przede wszystkim miejsce przyjazne uczniom, gdzie młodzi ludzie nie tylko zdobywają wiedzę, ale także znakomicie się bawią.

Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu
left img

Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu Placówka przeznaczona dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim ze sprzężeniami. Wchodzi w skład autorskiego systemu wsparcia stworzonego na terenie Miasta Sosnowca nazywanym Światem Idealnym. W skład ZSS4 wchodzą: – Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka wraz z WOKRO – programem ” Za Życiem”, – Szkoła Specjalna Podstawowa nr 44, – Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy. Uczniowie zdobywają umiejętności adekwatne do swoich możliwości intelektualnych oraz fizycznych. Każde dziecko pracuje zgodnie z IPET pod opieką wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej – terapeutów, psychologów, rehabilitantów i logopedów. ZSS4 posiada bogato wyposażone sale do terapii specjalistycznej: Snoezelen, Montessori , muzykoterapii – w tym metody Petera Hessa, z bogatym instrumentarium etnicznym, ceramiki, szkła, papieru czerpanego, wełny filcowanej, pracownia tyflopedagogiki, tyfloakustyki. Pion rehabilitacyjny: sale SI (integracji sensomotorycznej), hydroterapii, fototerapia, masaż mechaniczny, siłownia, grota solna, tężnia solankowa. Terapie wspomagające: hipoterapia (4 konie na terenie placówki), dogoterapia (6 psów po treningach) i felinoterapia (4 koty). W szkole działa Teatr pod 4 w konwencji teatru czarnego tła oraz zespół muzyczny Przystań. W systemie Świata Idealnego – Ogród Polisensoryczny: terapia wielozmysłowa w otwartej przestrzeni kolorowego ogrodu. Jednocześnie miejsce pracy, treningu dla osób z niepełnosprawnością oraz teren ogólnodostępny dla mieszkańców miasta. Zbudowany na bazie koła z których każde odpowiada za inny rodzaj aktywności, – Dzienny i dwa Środowiskowe Dom Pomocy Społecznej dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w strukturze Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia, – Fundacja Instytut Twórczej Integracji: łączy potencjał naukowy, specjalistyczny oraz społeczny w odnajdywaniu sposobów wspomagania rozwoju i życia ludzi, którzy nie potrafią radzić sobie samodzielnie. Działania mają charakter systemowy. Fundacja prowadzi: • S3 Sosnowiecką Spółdzielnię Socjalną – wytwarzającą ceramikę artystyczno-użytkową, • Twórczą Myjnię – myjnia samochodowa we współpracy z ING, • 4 mieszkania zintegrowane, chronione łącznie dla 28 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Świat Idealny w 2015 r. otrzymał nagrodę Prezydenta RP B. Komorowskiego w ramach konkursu dla Samorządów „Dobry Klimat dla Rodziny”.

return to top