• Polish

Oświadczenie ICBWS w sprawie napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę

15.03.2022 - 14:02 aktualizacja 06.05.2022 - 15:24
Redakcja: OO

Nieuzasadniona napaść zbrojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainę narusza zasadę praworządności oraz samostanowienia państw, zagrażając bezpieczeństwu i godności Europy i całego świata. Nie ma w europejskim ładzie miejsca na takie rażące naruszenia prawa międzynarodowego. Pamiętamy słowa, które być może były symbolem i początkiem największej i najstraszliwszej z wojen. Adolf Hitler w przededniu paktu Ribbentrop-Mołotow, 22 sierpnia 1939 roku, na spotkaniu ze swoimi generałami powiedział, że z kłamstwa nikt nie będzie zwycięzców rozliczał. Powiedział też, że tylko silny ma rację. Minęło ponad 80 lat od tej najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości, ale mechanizmy pozostają te same. Wszystkie kłamstwa trwającej obecnie wojny są już widoczne. Wojny, w której umierają nie tylko bohaterscy żołnierze Ukrainy i żołnierze rosyjscy, ale również ludność cywilna, w tym kobiety i dzieci.

Ukraina jest silna siłą nie tylko swoją, ale i naszą. Chcemy, aby w tych dniach Ukraina czuła i wiedziała o naszym wsparciu.

Szczególne wyrazy wsparcia kierujemy do Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Kijowie im. Tarasa Shevchenko, który będąc naszym partnerem w wielu projektach naukowych, dzięki swoim znamienitym naukowcom, przyczyniał się do wspólnego rozwoju naukowego. Chcielibyśmy przekazać Władzom i wszystkim Naukowcom Uniwersytetu w Kijowie im. Tarasa Shevchenko, a w szczególności prof. dr Irynie Izarowej, że w każdym aspekcie możecie Państwo liczyć na naszą pomoc!

Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukraińcami.

dr hab. Krystian Markiewicz, prof. UŚ
Dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości UŚ

dr hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska
Zastępca dyrektora Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Wymiarem Sprawiedliwości UŚ